Dominikánský klášter ve Znojmě má nového vlastníka – premonstráty z Nové Říše

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace12. 10. 2023, 10.47

Areál bývalého dominikánského kláštera ve Znojmě byl několik let na prodej. O tento areál projevili také zájem premonstráti z Nové Říše, která je od Znojma vzdálena asi hodinu cesty. „Premonstráti se na nás obrátili se zájmem o areál kláštera ve Znojmě. Po sérii nejrůznějších jednání jsme se na prodeji domluvili s nimi.“ říká otec Damián Němec, převor znojemského dominikánského kláštera.

image:Image 44/source/orig/43157_znojmo-klaster-dominikanu-4.jpg
Wikimedia Commons

Dominikánský klášter ve Znojmě je datován do 1. poloviny 13. století. Byl vystavěn na okraji tehdejšího historického jádra města. Prošel mnohými obdobími, kdy nesloužil k duchovním účelům pro dominikánskou komunitu, naposledy v době komunistické totality, kdy byl v roce 1950 uzurpován a využíván nejprve pro účely pohraniční stráže, poté pro učňovské středisko a kanceláře. Po sametové revoluci byl obnoven a sloužil zvláště pro mnišky kazatelského řádu (dominikánky). V září 2014 dominikáni opustili duchovní správu u kostela Nalezení sv. Kříže. V prosinci 2019 se farnost rozloučila i s mniškami, které se přestěhovaly do Uherského Brodu.

„Nemáme ambice ani personální možnosti převzít duchovní správu ve znojemské farnosti sv. Kříže. Nedávno jeden mladý spolubratr odešel na věčnost a je nás v novoříšské kanonii sedm. Spravujeme 5 farností v blízkosti kláštera a čtyři farnosti u Brna (Křtiny, Šaratice, Kobeřice u Brna a Vážany nad Litavou). Jsme ve spojení i s panem děkanem Bartošem a jsme rádi, že naše rozhodnutí koupit bývalý dominikánský klášter přijal s radostí.“ popisuje opat novoříšského kláštera Marian Rudolf Kosík.

1. ledna 2013 vstoupil v účinnost zákon o majetkovém narovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, v jehož rámci byly navráceny jen některé majetky (u kterých to bylo možné) církevním organizacím. Letos tak církev vstoupila do druhé dekády v péči o navrácený majetek, jeho zhodnocení a smysluplného využívání. Kanonii premonstrátů v Nové Říši byly navráceny lesy, rybníky, pole a hospodářské budovy, na kterých se podepsal zub času a nedostatečná péče. „Stejně jako se mladý člověk na prahu dospělosti učí postarat o sebe sama, máme za sebou mnoho dobrých kroků i několik „mladických“ chyb, ze kterých se máme možnost poučit v budoucnosti.“ říká provizor (kněz pověřený ekonomickou správou) kláštera v Nové Říši Štěpán Jiří Novák a pokračuje: „Jsou ovšem situace, které ani nejlepší manažer a ekonom nedokáže ovlivnit. Jsme vlastníky bezmála 1000 ha lesních pozemků, které jsou především kvůli kůrovcové kalamitě a suchu ze 70 % vytěženy. Postupně zalesňujeme, ale výtěžek z nových lesních porostů, který by zabezpečil chod kláštera budou požívat až budoucí generace řeholníků. Abychom do té doby vytrvali a mohli konat službu, ke které jsme posláni, musíme být soběstační i z dalších zdrojů hospodaření. Proto jsme se rozhodli k odkoupení znojemského dominikánského kláštera. To s sebou ovšem nese nové výzvy a starosti.“

V přední budově dominikánského kláštera jsou především ordinace lékařů a také kanceláře Charity. Zadní budovu, která je v horším stavebně-technickém stavu, budou premonstráti chtít v budoucnosti zrekonstruovat a přizpůsobit jejím dalším účelům.

Dominikánský klášter tvoří neodmyslitelnou součást znojemského centra a proto patří k důležitým místům pro setkávání např. při znojemském vinobraní. „Jsme rádi, že jsme i letos mohli pro společenský večer v rámci vinobraní využít prostory dominikánského kláštera, které mají svou nezaměnitelnou atmosféru. Klášter byl v době konání této významné akce již v rukou nového majitele. My jsme s premonstráty z Nové Říše už nějakou dobu v kontaktu a velmi nás těší, že chtějí pokračovat v dobrém díle, které je s klášterem spjato. Shodujeme se s nimi i v některých vizích ohledně dalšího provozu kláštera, jako je například pořádání kulturních a společenských akcí,“ říká starostka města Znojma Ivana Solařová.

Farní budova i nadále zůstává ve vlastnictví dominikánů pro jejich využití a také pro potřeby místních farníků a farní kanceláře. „I když máme rozdílné poslání a rozdílný střih hábitu, věřím, že bratři v bílém budou i ve Znojmě dobrými sousedy.“ říká s úsměvem na tváři otec Damián Němec s odkazem na bílou barvu hábitu, která je typická jak pro dominikánský, tak i pro premonstrátský řád.

Zdroj: Kanonie premonstrátů v Nové Říši

Majetkové narovnání

image:Image Puzzle mini - Ježíš utišuje bouři
Puzzle mini - Ježíš utišuje bouři