Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Dopis řediteli zpravodajství České televize podepsalo přes 550 mladých z ČR v Lisabonu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 8. 2023, 11.43
TiskTisk

Více než 550 účastníků české výpravy na Světových dnech mládeže v Lisabonu podepsalo dopis řediteli zpravodajství České televize, ve kterém se ohrazují proti reportáži České televize 2. srpna v Událostech v 19 hodin a upozorňují ho, že veřejnoprávní médium o početné české výpravě v Lisabonu zatím vůbec neinformovalo.

image:Image 39/source/orig/38245_25918_3_23-3.jpg
Foto: Flickr JMJ Lisboa 2023

"Jsme tady v Lisabonu, velká skupina mladých věřících z České republiky, abychom se setkali s tisícovkami dalších mladých katolíků z celého světa. Společně se radovali, povzbudili se ve víře, vytvořili nová přátelství, ale také si odnesli nezapomenutelné vzpomínky na celý život. Je nás tu z ČR celkem 3177, a to není málo (například slovenských poutníků je tu jen něco přes jeden tisíc), jsme sedmá nejpočetnější delegace na SDM. Mnozí z nás jsme si na tuto cestu dlouhodobě spořili, ale také jsme se intenzivně podíleli na přípravě akcí v českém centru, kde každý den probíhá speciální program pro naše poutníky a doprovází nás tu 9 biskupů Čech, Moravy a Slezska. Taková událost se koná jednou za 3 roky a svým rozsahem je zcela mimořádná," stojí v úvodu dopisu mladých, kteří se dále ohrazují proti celkovému vyznění reportáže a uvádějí některé věci na pravou míru. 

Podle mladých nejsou v Lisabonu k vidění billboardy proti katolické církvi, o kterých se v reportáži hovoří, ale naopak ty, které srdečně vítají účastníky SDM. Problematika sexuálního zneužívání v církvi je samozřejmě bolestná, ale témata, o kterých mladí v Lisabonu debatují, jsou jiná a je jich velmi mnoho, např. ekologie či sociální nauka. "Především ale hovoříme o otázkách naší víry a našich životních hodnot."

Není také pravdou, že poutníky sužují vysoké teploty přes 35°C. "Po všechny dny od 26. července k dnešku teploty nepřesáhly 30°C. Horkem tedy netrpíme, naopak se někdy musíme i přiobléknout kvůli silnému větru." 

Setkání je podle reportáže předražené, utratilo se 161 milionů eur. "Ale proč nebylo také zmíněno, že velkou část nákladů pokrývají samotní poutníci, kteří si účast na SDM platí? Nehledě na to, že do organizace SDM je zapojeno několik desítek tisíc dobrovolníků, kteří denně spí jen pár hodin a nepobírají za svoji práci žádný plat," stojí dále v dopise. 

Mladí také ředitele zpravodajství upozorňují, že o výpravě a ani její početnosti Česká televize neinformovala, ani nepřinesla rozhovor s žádným poutníkem z ČR. "Je nás v Lisabonu přes tři tisíce a najde se mezi námi mnoho ochotných mladých lidí, kteří rádi poskytnou autentická svědectví přímo z centra dění. Panuje tu totiž především veliká radost. Ulice jsou plné nadšených osob, které se usmívají, vzájemně se zdraví, modlí se, zpívají a tančí. Mladí lidé přijeli za papežem a prožívají chvíle, na které nikdy nezapomenou."

Dále v dopise zmiňují Kodex České televize, podle kterého by informace, které poskytuje, měly být nestranné, stejně tak i nezávislé zpravodajství, informace a komentáře a veřejnoprávní médium by nemělo klesnout na úroveň bulváru.

Focusy

Světové dny mládeže Mladí v církvi Média

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kralický Nový zákon z roku 1601
Kralický Nový zákon z roku 1601 Robert Dittmenn
Cena: 782 Kč
image:Image Bible - Slovo na cestu - S, zip
Bible - Slovo na cestu - S, zip
Cena: 675 Kč
image:Image Bible - Slovo na cestu s poznámkami
Bible - Slovo na cestu s poznámkami
Cena: 1611 Kč
image:Image Bible - Slovo na cestu s poznámkami, luxus
Bible - Slovo na cestu s poznámkami, luxus
Cena: 1971 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou