Dvacet mučedníků ze španělské občanské války bude blahořečeno

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 10. 2023, 10.10

V sevillské arcidiecézi se 18. listopadu uskuteční slavnostní beatifikace dvaceti mučedníků, kteří byli obětmi systematického náboženského pronásledování během španělské občanské války (1936-1939). Mezi 20 mučedníky, které v sevillské katedrále blahořečí prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, kardinál Marcello Semeraro, je deset kněží, jeden seminarista a devět laiků. Všichni byli zabiti z nenávisti k víře v roce 1936.

image:Image 44/source/orig/43951_snimek-obrazovky-2023-10-25-v-9-57-56.png

Beatifikováni budou tito kněží: Manuel González-Serna, Francisco de Asís Arias, Miguel Borrero, Mariano Caballero, Pedro Carballo, Juan María Coca, Antonio Jesús Díaz, Rafael Machuca, Salvador Lobato Pérez a José Vigil. Seminaristou je Enrique Palacios a laici: María Dolores Sobrino, Agustín Alcalá, Mariano López-Cepero, Gabriel López-Cepero, Cristóbal Pérez, Manuel Palacios, José María Rojas, Manuel Luque a Rafael Lobato.

Jedinou laičkou mezi budoucími blahořečenými je María Dolores Sobrino, žena v domácnosti, která byla spolupracovnice farnosti. Mezi dalšími laiky byli právníci, statkáři, lékárník, sakristán a tesař. Jeden z nich měl syna, který byl seminaristou. Mezi kněžími bylo mnoho těch, kteří již před vypuknutím občanské války museli čelit násilnému antiklerikalismu.

Duchovní bohatství pro všechny

Sevillský arcibiskup José Ángel Saiz Meneses na tiskové konferenci u příležitosti plánovaného blahořečení uvedl, že bychom měli děkovat Bohu za svědectví, které nám tito naši bratři zanechali. Saiz dále připomněl obdiv, která svědectví více než 10 tis. řeholníků zabitých ve Španělsku vzbudilo ve francouzském spisovateli Paulu Claudelovi. Dále citoval slova papeže Benedikta XVI. a uvedl, že mučedníci vydali své životy jako svědectví o pravdě evangelia, která je proměnila a učinila schopnými dostat se až k největšímu daru lásky a odpuštění svých pronásledovatelů.

Sevillský arcibiskup dále vyjádřil přání, aby blahořečení těchto dvaceti mučedníků bylo příležitostí k milosti, která oživí víru křesťanských společenství a učiní z nich místa spravedlnosti, lásky a pokoje, také soužití a smíření, protože mučedníci jsou duchovním bohatstvím pro všechny.

Zdroj: CNA

Život z víry Světci dneška

image:Image Boží svědek v propasti zla
Boží svědek v propasti zla Yves Bériault