Džíny, tenisky a ajťák Boží

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace29. 3. 2023, 17.19

Zapomeňte na klasickou představu světce v řeholním a chudém rouchu s křížem v ruce. Nastupuje nová generace blahořečených v čele s Carlo Acutisem, světec oblečený v džínách a teniskách s notebookem v ruce. Jeho ostatky je možné zapůjčit do farnosti, řeholní komunity nebo společenství na Sekci pro mládež České biskupské konference.

image:Image 27/source/orig/26175_ca.png

Mladý italský chlapec započal svoji cestu životem 3. května 1991 v Londýně, ale již v útlém věku se s rodiči přestěhoval do Milána. Na jednu stranu byl Carlo jako každé další dítě, rád pobýval v přírodě, hrál s přáteli fotbal a bavil se u PlayStationu, na druhou stranu přece jen v něčem vynikal. Od momentu, kdy přijal první svaté přijímání, se snažil navštěvovat Pána Ježíše každý den na mši svaté a trápilo ho, že všichni Boha nepoznali tak jako on. Eucharistii považoval za dálnici do nebe, tedy nejrychlejší a nejúčinnějším způsob, jak se stát svatým.

I přesto, nebo možná právě proto, že svoji víru nikdy před nikým neskrýval, byl oblíbený. Všem s radostí vždy pomohl, obzvláště těm, kteří to v životě neměli zrovna jednoduché, například ze svého kapesného přispíval lidem na ulici. Mohli bychom předpokládat, že za všechno může výchova, ale i vzhledem k tomu, že jeho rodiče nebyli praktikujícími katolíky, si dokázal svoji cestu k Bohu nalézt takřka sám. Dokonce dokázal své rodiče navrátit k víře. Sama maminka Carla Acutise přiznává, že ji Carlo v oblasti víry zachránil.

Výjimečný talent Carlo získal v oblasti informačních technologií. Na jezuitském lyceu, kde studoval, projevil nevídaný zájem o programování. Díky svému nadšení pro tento obor si získal respekt a důvěru u již zkušených informatiků. Dokonce se mu podařilo pro jeden ze svých projektů spolupracovat s Vatikánem. Dokázal vytvořit interaktivní webovou stránku, která se zaměřuje na eucharistické zázraky po celém světě. Aby získal co nejlepší a nejpřesnější informace, cestoval na místa zázraků přes tři roky.

Dva dny před svou smrtí požádal o přijetí svátosti pomazání nemocných, svátost přijal s pokorou a klidem, věděl, že brzy odejde za Pánem. Zemřel 12. října roku 2006, pouze pár dní potom, kdy mu byla zjištěna akutní leukémie. Ačkoliv tato nemoc byla jistě šok pro jeho okolí, sám Carlo svoji cestu přijal pokojně. Při slavení pohřbu byl kostel plný lidí. Rozloučit se s tímto mladých chlapcem přišlo nespočet lidí, nejen rodina, ale i lidé z ulice, kterým pomáhal, nebo jeho spolupracovníci. Neodradilo je ani to, že pro velký počet účastníků bohoslužby byli nuceni zůstat stát venku. Třebaže bylo Carlovi pouhých 15 let, o jeho úmrtí informovala většina předních italských novin.

Web, který Acutis ve spolupráci s Vatikánem vytvořil, je stále aktivní a hojně využívaný. Můžete si ho prohlédnout zde: http://www.miracolieucaristici.org/ dostupný je i v anglické verzi.

Od jara 2022 jsou na Sekci pro mládež ostatky bl. Carla. Ty je možné zapůjčit do farnosti, řeholní komunity nebo společenství k modlitbě a uctívání. Je potřeba, aby se za ně zaručil kněz nebo představený společenství.

Přehled putování ostatků a volné termíny zde

V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit na adresu: fendrych@cirkev.cz

Využijte jedinečnou možnost zapojit blahoslaveného Carla Acutise do života a společné modlitby.

Mladí v církvi

image:Image Útěcha pro duši