Erfurt zve na blížící se Katolické dny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 4. 2024, 11.28

Na přelomu května a června ( 29. května – 2. června 2024) se v německém Erfurtu konají Katolické dny (tzv. Katholikentag), které jsou tradičním setkáním věřících z celého Německa, ale vítáni jsou i návštěvníci ze zahraničí. Do programu se zapojí i církev z ČR a využije této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek ale i svých aktivit. Mottem letošních 103. Katolických dnů je „Budoucnost patří pokojným lidem“.

image:Image 55/source/orig/54636_240411-kt-2024-grafika-ofiko.jpg

Hostitelským městem se pro 103. ročník dne německých katolíků stal Erfurt. Organizátoři Katolických dní chtějí skrze letošní motto připomenout, že mír je i dnes ústřední výzvou a vyžaduje postoj otevřenosti a upřímnosti. „Mír musí jít dál. Ale jak? Válka na Ukrajině nás ve střední Evropě nenechala chladnými. Na našem prahu se odehrávají boje. Víme, že to nesmí pokračovat,“ říká Dr. Irme Stetter-Karpová, prezidentka ZdK a předsedkyně výkonného výboru Katholikentagu. „Motto nadcházejícího Katholikentagu nám připomíná, že násilím a pustošením nelze získat žádnou budoucnost. Jsme vyzváni, abychom vytvářeli mír a stali se lidmi míru. Tato výzva nás bude provázet i po roce 2024.“

„Budoucnost patří pokojným lidem“

Erfurtský biskup Mons. Ulrich Neymeyr označil motto „Budoucnost patří pokojným lidem“ za silné: „Mnoho lidí s ním bude jistě souhlasit, ať už věří v Boha nebo ne. A přesto tato věta zůstává odvážným tvrzením vzhledem ke zprávám o konfliktech a nespravedlnosti, které nás denně bombardují. Současný boj o ukončení války na Ukrajině ukazuje, jak rychle mohou i konkrétní otázky týkající se kroků k míru vyvolat nové konflikty.“ Neymeyr dále vysvětluje: „Tento verš žalmu nás téměř provokuje k zamyšlení, zda mír skutečně otevírá cestu do budoucnosti. Tomuto tématu se chceme na Katholikentagu v Erfurtu zejména věnovat.“

Zastoupení církve z ČR na Katolických dnech

Katolická církev z ČR se do programu zapojí zejména v rámci výstavní části tzv. Kirchenmeile ve společném informačním stanu. V koordinaci České biskupské konference budou zástupci většiny diecézí prezentovat život české a moravské církve. Smyslem prezentace je také pozvat německé věřící na návštěvu České republiky a ukázat jim naše církevní památky. Pro návštěvníky bude kromě jiných propagačních materiálů, k dispozici malovaná mapa České republiky, do které jednotlivé diecéze vybraly své nejzajímavější objekty. Mimo zástupce z jednotlivých diecézí ve stánku Tschechische Bistümer budou v Erfurtu i představitelé česko-německého Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG), které na akci přizvalo i české učitele a učitelky německého jazyka. Účast na Katolických dnech přislíbil i nově zvolený biskup litoměřický, Mons. Stanislav Přibyl, který přijede na jednodenní návštěvu.

Život z víry Církev a společnost Kultura