Evropské katolické sociální dny: „Kráčeli jsme společně, prošli jsme skutečným procesem synodality“

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 3. 2022, 12.19

„V Bratislavě jsme prošli skutečným synodálním procesem. Právě pokračováním ve společné cestě uvidíme, kam nás Boží duch vede,“ uvedl kardinál Hollerich na závěr Evropských katolických sociálních dnů v neděli 20. března 2022. Další ročník se uskuteční v roce 2027.

image:Image 10/source/orig/9509_Screenshot-2022-03-21-at-02_18_25.png

Po třech dnech intenzivních debat o výzvách, které přinášejí procesy demografické, digitální a ekologické transformace probíhající v Evropě, skončil v Bratislavě třetí ročník Evropských katolických sociálních dnů.

Kardinál Jean-Claude Hollerich SJ, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), ve svém závěrečném projevu zdůraznil synodální cestu, k níž jsou národy Evropy povolány. „V Bratislavě jsme prožili skutečný proces synodality a právě pokračováním ve společné cestě uvidíme, kam nás Boží duch povede.“

„Někdy jsme mohli pocítit, že mezi východní a západní Evropou existují drobné rozdíly, ale tyto rozdíly se nikdy nestaly zdí. Naopak nás inspirovaly k tomu, abychom byli lepšími posluchači, abychom se stali lidmi dialogu,“ pokračoval předseda COMECE.

Arcibiskup Gintaras Grušas, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), zdůraznil, že církev musí pokračovat ve své sociální angažovanosti a zároveň se vyhnout riziku, že se stane neziskovou organizací. „V okamžiku, kdy ztratíme svou vlastní identitu církve, [...] ztratíme všechno – i kdyby se nám podařilo zachránit lidstvo a planetu, kterou nyní nazýváme svým domovem,“ prohlásil.

Podle arcibiskupa Stanislava Zvolenského, předsedy Konference biskupů Slovenska, tyto dny dialogu, debaty a modlitby „předčily očekávání a opět nás přenesly za hranice významu mezinárodního setkání" a umožnily všem účastníkům, včetně těch připojených on-line, lépe si uvědomit výzvy, které nás čekají.

Během dopoledního panelu shromáždili Maria Nyman a Josianne Gauthier, generální tajemnice Caritas Europa a CIDSE, spolu s Lucou Jahierem, členem a emeritním předsedou Evropského hospodářského a sociálního výboru, nápady, návrhy a osvědčené postupy, které se objevily během workshopů a debat Katolických sociálních dnů.

Na závěr akce generální sekretář COMECE, P. Manuel Barrios Prieto, uvedl, že čtvrtý ročník Evropských katolických sociálních dnů se uskuteční v roce 2027. „Jsme velmi otevřeni pozvání od biskupských konferencí, které by chtěly tuto budoucí akci hostit,“ uvedl.

„Evangelium nám také ukazuje, že důsledky hříchu mohou být katastrofální, pohroma způsobená hříchem zasahuje nevinné lidi,“ řekl kardinál Hollerich ve své homilii v katedrále sv. Martina. „Barbarská invaze na Ukrajinu nám ukazuje, že hřích je skutečný, v televizi a v moderních médiích vidíme, jak nevinné lidi zasahuje válka, denně vidíme všechny důsledky hříchu.“

„Nezvykejme si na tyto obrazy, pohoršujme se nad každodenními zprávami a konejme pokání, postěme se a modleme zejména za naše sestry a bratry na Ukrajině. Odpovídejme na hřích Božími zbraněmi, zbraněmi spravedlnosti a míru,“ pokračoval.

COMECE děkuje všem biskupům, řečníkům a účastníkům, sekretariátu CCEE a Konferenci biskupů Slovenska za přátelskou spolupráci při úspěšné organizaci této akce. Děkujeme dobrovolníkům, tlumočníkům a personálu bratislavského hotelu Crowne Plaza.

Všechny projevy, příspěvky, prezentace v PowerPointu, homilie, videa a fotografie najdete na oficiálních webových stránkách Evropských katolických sociálních dnů: www.catholicsocialdays.eu.

Synoda 2021–2024 Život z víry

image:Image Luther