Evropský tým pro katechezi (EEC) se setkal v Bruselu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 6. 2022, 12.11

Ve dnech 1.-6. června 2022 se sešli v Bruselu odborníci na katecheze z celé Evropy (ředitelé katechetických sekcí evropských biskupských konferencí, zástupci akademických institucí, odborníci na danou tématiku i lidé z praxe ), kteří jsou součástí Evropského týmu pro katechezi (Equipe Européenne de Catéchèse, EEC). Setkání se zúčastnilo 60 členů EEC z osmnácti evropských zemí. Českou republiku reprezentoval člen programového výboru EEC, ředitel katechetické sekce ČBK P. ThLic. Mariusz Kuźniar, Th.D. Hlavním téma kongresu bylo: Prorocká dimenze víry jako součást postmoderní evropské kultury v korelaci s direktoriem pro katechezi 2020.

image:Image 13/source/orig/12743_DSC01286.jpg

První den kongresu byl zaměřen na téma „Mít otevřené oči“. Prof. Guido Vanheeswijck, profesor filozofie z Univerzity v Antverpách, hovořil na téma: Pochopení sekularizace, postmodernity a kontext fungující/nefungující křesťanské víry. S.E. kardinál Jozef De Kesel, arcibiskup mechelensko-bruselský, ex-profesor eklesiologie na Katolické univerzitě v Lovani, se věnoval otázkám spojenými s vírou a náboženstvím v moderní společnosti. Hovořil o tom, jak lze církev zasadit do tohoto kontextu.

V rámci odpoledního programu proběhla moderovaná prohlídka prostor Evropského parlamentu, kde členové právního výboru EP vysvětlovali, jak v praxi vypadá aplikace článku 17. Lisabonské smlouvy: Dialog mezi institucemi Evropské unie a církvemi, náboženskými spolky, filosofickými a nekonfesními organizacemi.

V sídle COMECE členy EEC byli účastníci přivítáni generálním sekretářem P. Mauelem Enrrique Barrios Prieto, který všechny podrobně seznámil s činnosti této církevní organizace. Posledním bodem odpoledního programu byla návštěva kaple pro Evropu (Zmrtvýchvstání Páně) nacházející se v Evropské čtvrti Bruselu.

Druhý den kongresu pokračoval tématem: Direktorium pro katechezi 2020 v současném evropském kontextu, kde se účastníci věnovali prezentaci, kritické odborné analýze a novému direktoriu pro katechezi. Během dopoledne zazněla přednáška prof. Henri Derroitte, profesora katechetiky z Katolické univerzity v Lovani, kterou zakončil odbornou tematickou debatou. Účastníci též byli seznámeni s novým redakčním týmem odborného časopisu Lumen Vitae. Odpolední program byl zaměřen prakticky. Účastníci kongresu navštívili Pastorační centrum „Kerkebeek“ v Schaerbeek (Brusel), kde sestra Anne Peyremorte a její tým předvedli praktickou ukázku programu přípravy ke svátostem pro rodiče a děti s názvem „Ježíš večer“ (Serata Jesus).

Další den kongresu se věnoval otázce: Jaké důsledky lze vyvodit pro katechezi a především pro její církevní prostředí. Prof. Rene Camilleri, teolog z Teologické Fakulty Univerzity Malta, hovořil na téma: Církev, kultura a katecheze: představa skutečné budoucnosti, první pokus. Prof. Margit Eckholt, teoložka z Univerzity Osnabrück, navázala na svého předřečníka s tématem: Církev, kultura a katecheze: představa skutečné budoucnosti, druhý pokus. Následovala plodná debata účastníků a obou profesorů. Dále Mons. Franz–Peter Tebartz-van Elst (Vatikán), delegát pro katechezi Papežské rady pro novou evangelizaci, představil připravované aktivity v nejbližší budoucnosti, jako například III. Mezinárodní katechetický kongres, který se bude konat v Římě ve dnech 8. - 10. září. 2022. Odpoledne měli účastníci zpestřené procházkou historickým centrem Bruselu. Teoložka Chantal van der Plancke podrobně seznámila všechny účastníky s katedrálou sv. Michala a sv. Guduly v Bruselu, která svým čistým gotickým slohem připomíná pařížskou Notre Dame. Prohlídka byla praktickou ukázkou, jak lze dát křesťanské architektuře duchovní výklad, a jak ho využit v procesu katechizace.

Závěrečný den měl duchovní charakter. Všichni členové EEC byli pozváni do kostela sv. Antonína z Padovy v bruselské čtvrti Etterbeek na slavnost Seslání Ducha Svatého. Mezinárodní eucharistie slavená pro lidi různých národností a v různých rytech (maronitský, římskokatolický) všechny vtáhla do doby. kdy žili apoštolové, kteří také díky vylití Ducha Svatého, si silně uvědomovali univerzalitu církve. Následovalo valné shromáždění EEC. Referát obsahující vyhodnocení kongresu přednesl André Fossion, belgický Jezuita magistr románské filologie, doktor teologie, emeritní profesor z Mezinárodního centra Lumen Vitae a University v Namur.

Poslední kongres EEC se konal v Praze v roce 2019. Kvůli pandemii Covid- 19 konání dalšího kongresu se posunulo na letošní rok. Velkým bohatstvím těchto kongresů je možnost společného setkání, pracovní i osobní debaty a také návštěvy duchovních a kulturních míst pořadatelské země. Vědeckým přínosem je vždy závěrečná odborná publikace obsahující přednesené referáty spojené s danými tématy.

Připravil: P. ThLic. Mariusz Kuźniar, Th.D., ředitel Katechetické sekce ČBK

Život z víry