Fatimská vizionářka sestra Lucie prohlášena za ctihodnou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 6. 2023, 14.17

Papež František schválil dekrety o uznání hrdinských ctností pěti Božích služebníků, včetně sestry Lucie de Juesus Rosa dos Santos, jedné z fatimských vizionářek a mučednické smrti dvaceti mučedníků španělské občanské války.

image:Image 36/source/orig/35062_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-19.jpeg

Karmelitánka, sestra Lucie de Jesus Rosa dos Santos, která byla spolu se svým bratrancem Franciscem a sestřenicí Jacintou svědkyní řady zjevení Panny Marie ve Fatimě, byla církví prohlášena za ctihodnou. Dekret o uznání hrdinských ctností sestry Lucie byl se souhlasem papeže Františka vyhlášen ve čtvrtek 22. června.

V roce 1916 Lucie, její bratranec a sestřenice oznámili, že je v oblasti portugalské Fatimy navštívil anděl. Následujícího roku, počínaje 13. květnem, děti tvrdily, že se jim dostalo řady zjevení od Panny Marie, která vyvrcholila o šest měsíců později slavným "zázrakem slunce", jehož svědky byly desetitisíce lidí.

Po předčasné smrti svého bratrance a sestřenice, kteří zemřeli o několik let později na španělskou chřipku, zůstala sestra Lucie jedinou strážkyní poselství, které jí svěřila Panna Marie a které na popud biskupa z Leirie José Alvese Correii da Silvia přepsala v letech 1935–⁠1941 do čtyř dokumentů. Pozdější dokument z roku 1944, obsahující takzvané "třetí tajemství", byl zaslán do Říma a poprvé otevřen v roce 1960. Svatý Jan Pavel II, který měl zvláštní úctu k Panně Marii Fatimské, povolil zveřejnění tajemství v roce 2000.

Sestra Lucie se celý život věnovala poselství, které obdržela ve Fatimě. Nejprve vstoupila na kolej sester dorotheánek ve Vilaru, později se stala karmelitánkou v Coimbře, kde 13. února 2005 zemřela. Rozlišnost mezi jejím životem a zjeveními, říká dekret, "je obtížné i proto, že velká část jejího utrpení byla způsobena právě jimi: byla vždy skryta, chráněna a střežena. Na všech jejích projevech je vidět, jak obtížné je udržet pohromadě výjimečnost událostí, jichž byla svědkem a všednost klášterního života, jako je ten karmelitánský."

Zjevení podpořili různí papežové, zatímco církev slaví 13. květen jen jako památku Panny Marie Fatimské. Papež František navštívil Fatimu v roce 2017 u příležitosti 100. výročí zjevení, během kterého kanonizoval Francisca a Jacintu. Díky čtvrtečnímu dekretu se kanonizace ctihodné Lucie nadále rozvíjí.

Čtvrteční dekret rovněž uznává mučednickou smrt dvaceti lidí zabitých z "nenávisti k víře" v roce 1936 během španělské občanské války. Více než dva tisíce mučedníků pronásledovaných ve Španělsku již bylo kanonizováno, zatímco kauzy dalších dvou tisíc se stále rozvíjejí.

Spolu se sestrou Lucií se ve čtvrtek stali ctihodnými i tito čtyři Boží služebníci:

Sestra Marie Langeová, která odešla z rodné Kuby do Spojených států kvůli rasové diskriminaci a založila v roce 1829 v Baltimoru Kongregaci oblátských sester Prozřetelnosti. Řád se věnuje školnímu vzdělávání.

Salesián Antônio de Almeida Lustosa, který působil jako arcibiskup v brazilské Fortaleze a zemřel v roce 1974. Byl "přesvědčen, že první evangelizace spočívá v obnovení důstojnosti nejchudších lidí a rodin." Byl také esejistou, vědcem a umělcem.

Benátský kněz Antonio Pagani byl františkánským teologem na Tridentském koncilu, propagátorem katolických laiků a v roce 1579 zakladatelem Křížových bratří a Společnosti sester dimissiánek.

A konečně sestra Anna Cantalupo, vincentka z Katánie, která se věnovala péči o nemocné a chudé, zejména válečné sirotky. Organizovala také duchovní péči o vojáky z druhé světové války procházející sicilským městem.

Zdroj: Vatican News (italská sekce)

Papež František Světci dneška

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti