Fiala: Benedikt XVI. patřil mezi přední intelektuální osobnosti naší doby

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace31. 12. 2022, 17.15

Čeští politici se vyjadřují v úmrtí papeže Benedikta XVI.

image:Image 22/source/orig/21472_petr-fiala.jpeg

Bývalý papež Benedikt XVI., který dnes zemřel, patřil mezi přední intelektuální osobnosti této doby, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Na twitteru uvedl, že si ho velmi vážil. Podle prezidenta Miloše Zemana svět opustila významná osobnost, která se svým mimořádným vzděláním, intelektem i lidským přístupem zapsala do srdcí lidí. Smrt někdejší hlavy katolické církve označil v reakci pro ČTK za obrovskou ztrátu bývalý prezident Václav Klaus. Benedikt XVI. zemřel dnes ve věku 95 let.

"Papeže Benedikta XVI. jsem si velmi vážil. Mám rád jeho teologická a filozofická díla, patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby. Jeho velikost ukazuje i jeho rozhodnutí odejít z papežského stolce," uvedl Fiala. Dodal, že je vděčný za možnost se s ním setkat.

Zeman poslal současnému papeži Františkovi kondolenci. Napsal v ní, že zprávu o úmrtí přijal s hlubokým zármutkem. "Nejen katolickou církev, ale celý svět opustila významná osobnost, která se svým mimořádným vzděláním, intelektem a především lidským přístupem nesmazatelně zapsala do srdcí nás všech," uvedl. V textu zmínil návštěvu papeže v Česku v roce 2009, kterou označil za jeden z významných momentů moderních dějin České republiky. "Můžeme po pravdě konstatovat, že náš svět dnes opustil mimořádný člověk, který se výrazně zasadil o podobu dnešní katolické církve a jehož odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," dodal.

Podle Klause je odchod emeritního papeže z pozemského světa obrovskou ztrátou. "Byl posledním z velikánů 20. století, který celý život bojoval za staré dobré hodnoty. Končí tím jedna etapa vývoje lidské společnosti," napsal ČTK. Poznamenal, že v dubnu mu v narozeninovém přání napsal, že pro něj zůstává hlavním symbolem souboje normálního světa s moderním pokrokářstvím. "Bude nám všem chybět mnohem víc, než si v tuto chvíli myslíme," uvedl.

Místopředseda vlády a ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) na twitteru napsal, že služba Benedikta XVI. byla kontrastem hektické moderní doby, byla skromná. "Obsah jeho poselství uměl zaujmout ty, kteří poctivě hledali odpovědi na současné otázky. Kladl odvážné otázky a jasné a neúprosné odpovědi na ně. Zároveň prokázal umění odcházení a předání služby," uvedl.

"Zůstane zapsán jako vzor moudrosti a pokory. Málokdo má takový nadhled, že dokáže uvolnit svoji pozici, když už na ni nemá dostatek sil," napsal na twitteru mimo jiné místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Věří tomu, že tak dal obrovský příklad lidem nejen v církvi, ale i ve světských funkcích.

Podle dalšího místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) odešla nejen významná osobnost katolické církve, ale jeden z největších evropských a světových intelektuálů v tom nejlepším smyslu slova. "Jeho konzervativní trvání na osvědčených hodnotách a tradicích a pokorný přístup k dědictví předků byly inspirující," poznamenal.

Smrt Benedikta XVI. považuje za velmi smutnou zprávu ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Uvedla, že jako nástupce Jana Pavla II. nebyl v jednoduché pozici, ale obstál skvěle. Respekt si získal i důstojným odchodem z čela církve, podotkla.

Osobnosti

image:Image Biskup na snowboardu