Francouzská justice: Bývalý pařížský arcibiskup je nevinný, protože se nedopustil žádného trestného činu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 9. 2023, 15.05

2. prosince 2021 přijal papež František rezignaci arcibiskupa Michela Aupetita z vedení pařížské diecéze, jedné z nejvýznamnějších na světě. Několik týdnů předtím zveřejnila francouzská média poněkud nejasný příběh, v němž arcibiskupa Aupetita obvinila z obtěžování dospělé osoby, a to v údajném incidentu z roku 2012.

image:Image 42/source/orig/41178_el-papa-acepto-la-renuncia-del-arzobispo-de-paris-mipb.jpg
Foto: AICA

Dokonce i bulvární deník Paris Match zveřejnil několik fotografií, které vedly k soudnímu řízení proti jeho osobě. V prosinci 2022 zahájily francouzské úřady vyšetřování sexuálního útoku na dospělou osobu, které se týkalo arciibiskupa Michela Aupetita. Vyšetřování vedl Útvar pro potlačování osobních deliktů (BRDP).

Dne 9. června 2023 se konalo slyšení, s arcibiskupem, při kterém tvrdil, že "nikdy neměl milostný ani sexuální vztah s dotyčnou ženou". Dotčená žena rovněž uvedla, že se nejednalo o žádný trestný čin, a ani nepodala žádnou stížnost. Z toho důvodu státní zastupitelství případ uzavřelo, konkrétně 23. srpna 2023 byl případ Mons. Aupetita odložen z důvodu nedostatku důkazů o spáchání jakéhokoliv trestného činu.

Papež František k případu arcibiskupa Aupetita

Během zpátečního letu po apoštolské návštěvě Kypru (v prosinci 2021) se novinářka z deníku Le Monde zeptala papeže Františka: "Ve čtvrtek, po příletu do Nikósie, jsme se dozvěděli, že jste přijal rezignaci pařížského arcibiskupa Mons. Aupetita. Můžete nám vysvětlit proč jste to udělal tak rychle?"

Papež odpověděl: "Zajímalo by mě, co Aupetit provedl tak závažného, že musel rezignovat? Může mi to někdo říci? Pokud neznáme obvinění, nemůžeme ho odsoudit. Než vám odpovím, řeknu: proveďte vyšetřování. Je nebezpečné říkat, "byl odsouzen." Ale kdo ho odsoudil? Veřejné mínění, pomluvy? Aupetit je hříšník, stejně jako já. Nevím, jak se nyní cítí, ale možná jako Petr, biskup, na němž Kristus založil církev. Všichni jsme hříšníci. Ale když pomluvy rostou, berou člověku dobrou pověst a on už nemůže dále vykonávat svou funkci, protože ztratil svou pověst. Ne kvůli svému hříchu, což je hřích jako Petrův, jako můj, jako váš, ale kvůli pomluvám těch, kteří takové věci šíři. Člověk, kterého takto veřejně očernili, nemůže dále fungovat jako dřív. A to je ta nespravedlnost. Aupetitovu rezignaci jsem nepřijal na oltář pravdy, ale na oltář pokrytectví. Děkuji vám."

Zdroj: Zenit

Ochrana nezletilých v církvi Církev a společnost