Francouzské opatství Mont Saint-Michel slaví 1000 let

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 6. 2023, 12.03

Přesně před tisíci lety byl položen první kámen opatství Mont Saint-Michel ve francouzské Normandii. S více než třemi miliony návštěvníků ročně se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě. Oslavy budou pokračovat až do podzimu 2023.

image:Image 35/source/orig/34083_mont-saint-michel-vu-du-ciel.jpg
Wikimedia Commons

Poutní místo zasvěcené svatému archanděli Michaeli se nachází v nehostinném terénu na skalnatém ostrůvku. Toto místo je proslulé největším rozdílem mezi přílivem a odlivem v celé Evropě, který během pouhých 6 hodin může činit až neuvěřitelných patnáct metrů. Mont Saint-Michel, hora sv. Michaela, je tedy v některých momentech zcela obklopena mořem, ale v určitou dobu je možné dojít na ostrov po tzv. pohyblivém písku téměř suchou nohou.

První kostel zasvěcený svatému Michaelu Archandělu byl na hoře, tehdy známé jako Mont-Tombe, údajně postaven již v roce 708. Podle legendy se biskupovi sv. Aubertovi ve snu opakovaně zjevil archanděl Michael, který mu nařídil, aby na vrcholu místa postavil svatyni. Aubert se ujal stavby prvního kostela pro přibližně sto lidí. Kostel byl vysvěcen jen rok poté v říjnu roku 709. Sídlilo zde 12 kanovníků, kteří měli na starosti liturgii hodin a přijímání poutníků.

V 10. století byli kanovníci nahrazeni benediktinskými mnichy na příkaz normandského vévody Richarda I., kterému se příliš nezamlouval opulentní životní styl kanovníků. V roce 1023 se benediktinský řád pustil do výstavby klášterního kostela, jak ho známe dnes. Na místo přicházelo stále více poutníků z celého světa a také se šířily zprávy o zázracích.  Od 11. století sloužilo místo také králi a vojákům jakožto pevnost. Po dobu stoleté války se opatství a vesnice na základech vytesaných do skály stalo nedobytnou baštou. Angličané se snažili horu dobýt třikrát, ale vždy bez úspěchu.

Sláva poutního místa začala upadat v 17. století, když opatství zabavila vláda a prostory se staly vězením pro politické vězně. Až v 19. století se na místo postupně vrátil klášterní život a jeho původní poslání poutního místa. Výraznou siluetu opatství v roce 1897 zvýraznila novogotická věž, na jejímž vrcholu se nachází pozlacená socha archanděla Michaela.

Během druhé světové války bylo toto místo jako zázrakem ušetřeno. Němci jej přesto v letech 1940–⁠1944 obsadili a vysílali sem příznivce režimu na zájezdy. Od roku 2001 zde bratři a sestry z jeruzalémských mnišských bratrstev zajišťují stálou duchovní přítomnost a vítají poutníky a návštěvníky z celého světa.

Zdroj: CNA, Monsaintmichel.com

Církev a společnost