Francouzští biskupové reagují na Macronovu propagandu eutanázie

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 3. 2024, 13.09

Uplynulo jen pár dní od chvíle, kdy bylo ve francouzské ústavě oficiálně zakotveno právo na interrupce, a prezident Macron už ohlašuje další kroky k upevnění kultury smrti v zemi. Tentokrát se jedná o legalizaci "asistovaného umírání". Jedná se o zákon, který nasměruje celý systém zdravotní péče na smrt jako na řešení, varuje předseda francouzského episkopátu.

image:Image 54/source/orig/53015_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-4.jpeg

Příslušný zákon je již připraven. Za několik dní bude předložen Státní radě a v květnu parlamentu. Rozsah navrhovaných řešení je velmi široký a v praxi zahrnuje jak asistovanou sebevraždu, tak eutanazii, skrytou pod eufemismem: asistované umírání. O asistovanou smrt budou moci požádat dospělé a vědomé osoby trpící nevyléčitelnou nemocí s krátkodobou nebo střednědobou prognózou, jejichž fyzické nebo duševní utrpení je považováno za neléčitelné.

Prezident Macron návrh zákona podrobně popsal v rozhovoru pro dva deníky: krajně levicový Liberation a katolický La Croix. Pro prezidenta nepříjemných ekonomických aspektů tohoto problému se žádný z rozhovorů nedotkl. Právě na ně nedávno upozornila Pascale Morinière, předsedkyně Konfederace katolických rodinných sdružení ve Francii. Připomněla, že ve prospěch zavedení eutanazie hovoří rovněž finanční důvody. Péče o pacienta v posledním roce života stojí stejně jako v předchozích deseti letech.

V rozhovoru pro katolický deník se Macron odvolává na humanitární důvody a ujišťuje o pokoře a opatrnosti v přístupu k bioetickým otázkám. Svou představu o asistovaném umírání dokonce nazývá zákonem bratrství, který spojuje autonomii jednotlivce a solidaritu společnosti.

Macronovu propagandu eutanazie ostře kritizoval předseda francouzského episkopátu. Odkaz na bratrství v tomto případě označuje za podvod. Zdůrazňuje, že bez ohledu na deklarace tento zákon zavádí způsobení smrti do zdravotnictví jako jedno z možných řešení. Prezident předkládá jasné vize ohledně asistovaného umírání, zato v oblasti paliativní péče se omezuje pouze na vágní sliby. Přitom podle oficiálních údajů ve Francii polovina pacientů nemá přístup k paliativní péči, na niž by měla nárok. Arcibiskup de Moulins-Beaufort zdůrazňuje, že Francouzi by se na konec života dívali jinak, kdyby každý mohl využít zákonem zaručenou paliativní péči. V posledních letech se však pro její rozvoj nic neudělalo, naopak, prostředky na ni vyčleněné se ještě více snížily. Jak zdůrazňuje metropolita z Remeše, důstojné a lidské umírání nespočívá ve způsobení smrti, nýbrž v přinášení něhy, péče a pozornosti.

Předseda episkopátu také apeluje na zákonodárce, aby se nenechali strhnout emocemi a obavami, že budou nařčeni z konzervatismu. Nabízet smrt jako řešení je falešný podvod, dodal arcibiskup de Moulins-Beaufort.

Zdroj: Vatican News, polská sekce

Zdravotnictví

image:Image Výběr z chorálové tvorby
Výběr z chorálové tvorby Johann Sebastian Bach