Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Francouzští biskupové zvažují právní kroky kvůli zákonu o eutanazii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 7. 2026, 12.35
TiskTisk

Po definitivním schválení zákona, který ve Francii zavádí právo na asistovanou sebevraždu, vyjádřila katolická církev hluboké znepokojení nad jeho dopady. Francouzští biskupové upozorňují především na nedostatečnou ochranu katolických zdravotnických zařízení a nevylučují právní kroky na obranu jejich poslání a etických zásad.

image:Image 90/source/orig/89077_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2026-07-17t122411-823.jpeg
Demonstrace proti zákonu o eutanazii před francouzským Národním shromážděním ve středu 15. července
Foto: Vatican Media / Vatican News

Krátce po středečním schválení zákona francouzští biskupové vyjádřili politování nad jeho přijetím. Podle nich je nová legislativa v rozporu s dlouhou tradicí péče o nemocné, jejímž cílem je zmírňovat utrpení a doprovázet člověka až do přirozeného konce života.

Ve svém prohlášení biskupové připomněli, že se během čtyř let projednávání zákona aktivně zapojovali do veřejné diskuse a nabízeli zkušenosti církve s péčí o nemocné, umírající a jejich rodiny. Podle nich nová legislativa zásadně změní pohled společnosti na zranitelnost, stáří, nemoc i zdravotní postižení.

Obavy o katolická zařízení

Biskup z Nanterre Mons. Mathieu Rougé, pověřený otázkami péče na konci života při Konferenci biskupů Francie, upozornil, že zákon sice obsahuje výhradu svědomí pro lékaře, nikoli však pro lékárníky. Ti budou povinni vydávat látky určené k asistované sebevraždě.

Za ještě závažnější však označil skutečnost, že katolické nemocnice, hospice a další zařízení budou muset umožnit provádění asistované sebevraždy ve svých prostorách, přestože je to v rozporu s jejich posláním a etickými zásadami.

„Vláda dala francouzským biskupům určité záruky, ty však dosud nebyly naplněny,“ uvedl Mons. Rougé. Dodal, že mezi řeholními kongregacemi i dalšími katolickými institucemi panují značné obavy.

Podle něj nyní existuje možnost podat několik právních odvolání. Cílem je prosadit ustanovení, které by katolickým zařízením umožnilo odmítnout provádění asistované sebevraždy v souladu s jejich posláním.

Výzva k větší blízkosti s trpícími

Francouzští biskupové zdůrazňují, že odpovědí církve nemůže být pouze nesouhlas s novou legislativou. Křesťany vyzývají k ještě větší službě lidem, kteří prožívají nemoc, osamělost, křehkost nebo existenční nejistotu.

„Naší odpovědí není jen morální postoj, ale především konkrétní projev bratrské solidarity,“ uvedl Mons. Rougé. Právě blízkost a doprovázení lidí v těžkých životních situacích mohou podle něj pomoci předcházet zoufalství, které někdy vede k přání ukončit vlastní život.

Biskup zároveň připomněl, že církev bude i nadále pozorně sledovat další vývoj kolem zákona a podporovat všechny právní kroky směřující k ochraně svobody svědomí katolických institucí.

Zdroj: Vatican News


Focusy

Církev a společnost Zdravotnictví

Mohlo by vás zajímat

image:Image Masaryk iritující a fascinující
Masaryk iritující a fascinující Ctirad Václav Pospíšil
Cena: 351 Kč
image:Image Klášter cisterciáků v Oseku
Klášter cisterciáků v Oseku Jan Royt
Cena: 378 Kč
image:Image Hroznýš v dívčí škole
Hroznýš v dívčí škole Luboš Hošek
Cena: 170 Kč
image:Image Znamení a symboly katolické víry (2. vyd)
Znamení a symboly katolické víry (2. vyd) Les Miller
Cena: 143 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou