František řeholníkům: Církev vás potřebuje!

Autor: Christopher Wells Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 2. 2023, 11.12

Papež František na svátek Obětování Páně povzbuzuje v Africe kněze, jáhny, zasvěcené osoby a seminaristy, aby do středu svého života postavili Krista a byli radostnými svědky evangelia.

image:Image 24/source/orig/23184_cq5dam-web-800-800-117.jpeg
Vatican Media

Na svátek Obětování Páně se papež František setkal s kněžími, jáhny, zasvěcenými osobami a seminaristy v katedrále Panny Marie v Kinshase v Kongu. Při rozjímání o setkání Simeona s dítětem Ježíšem, které se v rámci svátku připomíná, Svatý otec vyvodil poučení: "Když postavíme Ježíše do středu svého života, změní se náš pohled a navzdory všem snahám a těžkostem se cítíme obklopeni jeho světlem, utěšováni jeho Duchem, povzbuzováni jeho slovem a podporováni jeho láskou."

Řeholníkům s řeholním povoláním připomněl, že navzdory "obrovským výzvám" je ve službě evangeliu "velká radost". Duchovní a řeholníci, řekl papež, jsou povoláni být svědky Boží lásky tím, že dnes pomazávají jeho lid "balzámem útěchy a naděje".

Služebníci lidu

Papež František zdůraznil, že kněží, sestry, misionáři a další povolaní k řeholní službě jsou povoláni být služebníky lidu, "aby působili jako znamení Kristovy přítomnosti, jeho bezpodmínečné lásky, jeho smíření a odpuštění a jeho soucitného zájmu o potřeby chudých". Tato služba, řekl, však bude vždy prožívána tváří v tvář výzvám a obtížím, jako je například duchovní průměrnost, světské pohodlí a povrchnost.

Tyto výzvy lze podle jeho slov překonávat prostřednictvím veřejné i soukromé modlitby, zapomínáním na sebe a zasvěcením svého života druhým a tam, že budou "vzdělanými, dobře připravenými a vášnivými" svědky evangelia.

"Jste vzácní a důležití!"

S vědomím obtíží, kterým čelí obyvatelé Demokratické republiky Kongo, připomněl papež František duchovním a řeholníkům Ježíše, milosrdného Samaritána, který se zastavil, aby se postaral o rány utlačovaných. "Bratři a sestry, služba, ke které jste povoláni, je právě tato," řekl: "Nabízet blízkost a útěchu jako světlo, které stále svítí uprostřed obklopujícího šera."

Papež František srdečně poděkoval kněžím, jáhnům, řeholníkům a řeholnicím a seminaristům a vyzval je, aby se nenechali odradit, "protože je jich zapotřebí".

Promlouvaje jménem celé církve zdůraznil: "Jste vzácní a důležití." A vyzval je, aby "byli vždy kanály Boží utěšující přítomnosti, radostnými svědky evangelia, proroky pokoje uprostřed bouří násilí, učedníky lásky, vždy připravenými pečovat o rány chudých a trpících”.

Papež František Papežské cesty Řeholní život

image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže
Proč je i dnes dobré mít papeže Les Miller
image:Image Hereze beztvarosti