František: Žít víru s vytrvalostí znamená budovat dobro

Autor: Thaddeus Jones Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 11. 2022, 17.13

Při modlitbě Anděl Páně papež zdůraznil, že nezáleží na "dílech našich rukou a našich úspěších", ale na tom, co je postaveno na Božím slově, na lásce a dobrotě. Cestou z nejistoty pozemských věcí je podle papeže vytrvalost.

image:Image 20/source/orig/19167_kjbfgbta.jpeg
Papež pronáší svou promluvu před polední modlitbou Anděl Páně na Světový den chudých (Vatican Media)

Po ranní mši svaté v bazilice svatého Petra u příležitosti Světového dne chudých papež František pozdravil poutníky na náměstí při polední modlitbě Anděl Páně.

Ve své promluvě, před recitací mariánské modlitby, papež nabídl své týdenní zamyšlení nad nedělním evangeliem, které připomíná Ježíše v jeruzalémském chrámu.

Lidé kolem Pána hovořili o velkoleposti této velkolepé stavby, ale Pán jim připomněl pomíjivost věcí na zemi, které jsou dnes tady a zítra zmizí, a řekl, že "nezůstane kámen na kameni, který by nebyl zničen", a dodal, jak v dějinách dojde k válkám a přírodním katastrofám, které vše smetou.

Snaha o vytrvalost

Papež poznamenal, že tato strohá slova nám nabízejí cenné poučení o tom, že existuje východisko z nejistoty a nestálosti lidského života.

Můžeme ji najít v Pánových slovech, když říká: "Svou vytrvalostí si zajistíte život." Klíčovým slovem je podle něj "vytrvalost", což znamená být disciplinovaný a vytrvalý v tom, co Pánu leží na srdci a na čem mu nejvíce záleží.

"Ježíš říká, abychom se soustředili na to, co zůstává, abychom svůj život nevěnovali budování něčeho, co pak bude zničeno, jako ten chrám, a abychom nezapomněli budovat to, co se nezboří, abychom stavěli na jeho slově, na lásce, na dobrotě."

Soustředit se na to, na čem záleží

Papež řekl, že se často můžeme přestat soustředit na to, co je nejdůležitější, když stejně jako ti v chrámu upřednostňujeme a oslavujeme pouze svět našich rukou, naše úspěchy, tradice a náboženské a kulturní symboly. Ty jsou sice důležité, ale pomíjejí, zdůraznil.

Usilovat o vytrvalost, řekl, znamená "budovat dobro každý den... zůstat vytrvalí v dobru, zvláště když nás realita kolem nás nabádá k opaku".

V praxi to znamená modlit se, i když si myslíme, že jsme příliš zaneprázdněni, hrát podle pravidel, i když všichni ostatní nehrají, obětovat svůj čas našemu společenství, chudým, naší farnosti.

Zůstávat v dobru

Na závěr papež František řekl, že by bylo dobré, kdybychom si položili otázku, jak dobře se snažíme vytrvat v setrvávání v Pánově dobrotě: snažíme se v každodenním životě žít podle víry, spravedlnosti a lásky, obětujeme se, abychom věnovali čas modlitbě nebo pomoci druhým, dokážeme si udržet srdce pevně v Pánu, i když nám to okolnosti kolem nás ztěžují?

"Jestliže vytrváme - připomíná nám Ježíš - nemusíme se ničeho bát, ani smutných a ošklivých událostí života, ani zla, které vidíme kolem sebe, protože zůstáváme zakotveni v dobru... Kéž Panna Maria, služebnice Páně, vytrvalá v modlitbě, posílí naši vytrvalost."

česká a anglická mutace Vatican News

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František