Františkova pomoc ukrajinským uprchlíkům

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 3. 2022, 15.52

Prostřednictvím Apoštolské dobročinné pokladny poslal papež František dodávku se zdravotnickým materiálem do baziliky svaté Sofie v Římě. Z této farnosti ukrajinské komunity již několik dní vyjíždějí nákladní automobily s potravinami a základními potřebami určenými lidem, kteří již několik dní trpí dramatickými následky války.

image:Image 9/source/orig/8754_5230_0_844.jpeg

Vedle tristních obrazů zkázy a smrti z napadené Ukrajiny, najdeme také obrazy rozsvěcující záblesky naděje. V Římě mezi ně patří dlouhá fronta aut naložených potřebami první pomoci, potravinami a léky, které čekají před bazilikou Santa Sofia, v římské periferné čtvrti Boccea. Bazilika je místem setkávání ukrajinské komunity, kde mnoho lidí, kteří přišli do Itálie, nachází církev otevřených dveří, jak rád opakuje papež František.

Právě tam dnes dopledne doručil papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski, papežovu pomoc a tlumočil projevy jeho blízkosti. Svatý otec odpověděl na prosbu ukrajinské komunity v Itálii, která prosila především o hygienické prostředky a zdravotnický materiál. Františkův dar zahrnuje injekční stříkačky, náplasti, dezinfekční prostředky a mnoho dalšího. Po této první dodávce bude následovat ještě zásilka léků. Papežův dar bude doručen do Lvova. Jak vysvětlil kardinál Krajewski, "Vatikán je připraven pomoci těm, kteří jsou v nouzi." Nehledí na národnost, ale na člověka v nouzi.

Mnoho ukrajinských řidičů kamionů mezitím poskytlo své vozy, aby doručili pomoc svým trpícím krajanům. Tím však podpora Apoštolské dobročinné pokladny nekončí. Nunciové ze zemí sousedících s Ukrajinou dostávají také finanční částky na podporu lidí v krizových situacích. Naposled směřovala k rukám apoštolského nuncia v Rumunsku. Určena je pro ukrajinské uprchlíky, kteří našli útočiště v různých  strukturách církevní sítě.

Papež František Válka na Ukrajině Pomoc uprchlíkům

image:Image Nejsilnější zbraň