Generální audience: Milovat znamená respektovat druhé, ne je vlastnit

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 1. 2024, 13.06

Přijměte čistotu lásky a odolejte chtíči, který vede k prázdnotě a zotročuje, vyzval dnes papež František během pravidelné generální audience, při níž pokračoval v cyklu katechezí o ctnostech a neřestech.

image:Image 50/source/orig/49466_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Vatican Media

"Vyvarujte se chtíče, který vás více svazuje, než objímá, a prožívejte čistotu lásky," pronesl papež František při středeční generální audienci, která se konala v aule Pavla VI. ve Vatikánu. V pokračování cyklu katechezí o ctnostech a neřestech se papež tento týden zaměřil na hřích chtíče.

Svatý otec připomněl, že křesťanské učení neodsuzuje sexuální instinkt a že zamilovanost je jedním z nejkrásnějších a nejkřehčích okamžiků. "Pokud není poskvrněna neřestí, je zamilovanost jedním z nejčistějších citů." Papež dále uvedl, že když se zamilovaného člověka zeptáte, proč miluje, nebude schopen odpovědět, protože jeho láska je v mnoha ohledech bezpodmínečná a přesahuje rozum. “Musíme mít trpělivost, neboť láska může být zpočátku trochu naivní. Milenci ve skutečnosti neznají toho druhého, mají tendenci si svého milovaného idealizovat, jsou ochotni dávat sliby, jejichž váhu si neuvědomují. Tyto krásné chvíle mnohdy čelí nebezpečí zla, protože můžou být znesvěceny démonem chtíče. Tato neřest je obzvláště zavrženíhodná, a to přinejmenším ze dvou důvodů,“ řekl Svatý otec a vysvětlil, že ony dva důvody spočívají v tom, že chtíč ničí vztahy mezi lidmi a může jednotlivce připravit o svobodu.

Papež dále poznamenal, že chtíč je v rozporu s krásou lásky, kterou Bůh vložil do našich srdcí a vyzval nás, abychom ji pěstovali ve vztazích s druhými lidmi, zejména prostřednictvím odpovědného užívání naší sexuality. "Chtíč, tato mocná neřest, ničí čistotu lásky tím, že ji mění z cudného, trpělivého a velkorysého přijímání druhého člověka v celém tajemném bohatství jeho bytosti v egoistickou touhu po vlastnictví a okamžitém uspokojení. Boží dar sexuality, který nachází vznešené vyjádření v manželské lásce, však slouží lidskému naplnění a autentické svobodě," řekl Svatý otec.

Zvítězit v boji proti chtíči, přiznal papež, může být celoživotním úsilím. "Odměnou za toto snažení je dar toho nejdůležitějšího, a sice krásy, kterou Bůh vepsal do svého stvoření, když si představil lásku mezi mužem a ženou. Protože když není láska, život je prázdný," uzavřel svou promluvu papež František.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein