Haiti: Kněžský seminář napadly ozbrojené gangy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 4. 2024, 12.11

Konference haitských řeholníků kritizuje chaotickou situaci ve své zemi poté, co do semináře Petit Séminaire Collège St. Martial, který vedou členové Kongregace Svatého Ducha, vtrhly ozbrojené gangy.

image:Image 55/source/orig/54167_10070000-0aff-0242-5556-08da638de26d-w408-r1-s.jpg
Wikimedia Commons

Zločinecké skupiny dělají vše pro to, aby Haiťanům dokázaly, že vládnou hlavnímu městu Port-au-Prince, a že se mohou kdykoli zmocnit soukromého majetku a státních statků. V pondělí 1. dubna pokračovaly ozbrojené tlupy v šíření teroru v několika oblastech haitského hlavního města.

Po opakovaném neúspěšném pokusu o obsazení Národního paláce se gangy zaměřily na Petit Séminaire Collège Saint Martial, katolickou instituci, kterou spravují Otcové Svatého Ducha. Seminář vychovává nejen většinu diecézních kněží na Haiti, ale je také jedním z největších vzdělávacích center v zemi.

Členové Kongregace Svatého Ducha, obecně známí jako spiritáni, museli opustit prostory poté, co se stali svědky násilností. Haitská konference řeholníků (CHR), jejímiž členy jsou, odsoudila stále se zhoršující situaci na Haiti a vyjádřila solidaritu s oběťmi.

Předsednictvo CHR v otevřeném dopise odsoudilo násilné činy a porušování lidských práv ze strany ozbrojených gangů, které se snaží ovládnout zemi. Haitští řeholníci a řeholnice vyjádřili hluboký zármutek nad bezvýchodnou situací chaosu, ve které obyvatelé země žijí a  zároveň vyslovili podporu a ujistili o svých modlitbách za spiritány, kteří byli zkoušeni nedávnými dramatickými událostmi v Petit Séminaire Collège St. Martial.

"Důrazně odsuzujeme útoky na církevní instituce, které jsou rabovány a znesvěcovány těžce ozbrojenými osobami, jež se zaměřují na pokorné lidi, kteří slouží všem obyvatelům, zejména těm nejchudším. S rozhořčením sledujeme, jak synové a dcery země bez skrupulí útočí na soukromý a státní majetek a ohrožují životy ostatních, kteří v jejich očích zřejmě nemají žádnou hodnotu," uvedla CHR.

CHR vyzvala politické, občanské a náboženské autority, aby vytrvale spolupracovaly na obnově míru a budování spravedlnosti v zemi. Haitští řeholníci a řeholnice vyjádřili solidaritu se svými bratry a sestrami v těchto hodinách extrémního napětí a připomněli zejména všechny zmařené životy. Haitská konference řeholníků vybídla k modlitbám za mír ve své zemi a v závěru dopisu žádá Pannu Marii Neustálé pomoci, aby se za ně přimlouvala, aby Haiti se svým Synem Ježíšem, zmrtvýchvstalým, vymýtili násilí, kterému denně čelí.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Pronásledování křesťanů Církev a společnost

image:Image Vykročit do neznáma
Vykročit do neznáma Jack Mardesic
image:Image Proč máme strach ze smrti?
Proč máme strach ze smrti? Jana Sieberová
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Božský tanec