Hlásejte podstatu křesťanství – Boží lásku ke každému člověku, vyzval papež cursillisty

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 5. 2022, 11.58

Minulou sobotu papež František přijal členy italského Hnutí Cursillo u příležitosti VII. národní setkání, zvaného „Ultreya“. Jedná se o církevní hnutí, které působí rovněž v České republice a které svou vlastní metodou umožňuje prožití základů křesťanství, pomáhá jednotlivci objevit a odpovědět na jeho osobní povolání a podporuje vytváření skupin křesťanů, kteří prokvasí okolní prostředí evangeliem.

image:Image 13/source/orig/12186_9170_0_844.jpeg

„Používáte tento starobylý poutnický pozdrav 'ultreya', abyste naznačili smysl těchto setkání, která charakterizují vaše charisma od samého počátku: jsou to okamžiky setkání, hlásání, svědectví a modlitby, abyste se navzájem povzbuzovali k další cestě, tedy k přesahu“, vysvětlil papež ve své promluvě a dodal:

„Již na svých týdenních setkáních s vlastní skupinou činíte krok dál. Ve skutečnosti máte příležitost překročit pouhé horizontální, pozemské a materialistické vidění života, abyste pokaždé znovu objevili nový pohled, který nám víra v Krista dává na všechno: na sebe, na svět, na smysl existence“.

Papež poté přítomným navrhl dva základní směry, jak jít dál. První z nich směřuje k přijímání. Jde o to, aby člověk překročil sám sebe a svou vlastní skupinu, aby vytvořil společenství a rostl v církvi, která je vždy tělem, a nikoli jednotlivými, oddělenými údy. „Proto se nikdy neizolujte a neuzavírejte se do sebe! Vždy zachovávejte a posilujte životně důležité vazby s místy daného společenství, do kterých jsme zasazeni“, vyzýval František.

„Jste povoláni k tomu, abyste tvořili společenství s celým hnutím cursillistů, zdůraznil papež. Velkou výzvou je zachovat ducha lásky a jednoty s vědomím, že základním charismatem vašeho hnutí je to, které vám předali iniciátoři i první generace a za které jste všichni stejně odpovědní. Jednota není založena na charismatu jediného člověka nebo na duchovní linii nějakého proudu. Ve skutečnosti vaše skupiny a celé vaše hnutí nežijí vedle církve, ale jsou také součástí církve. Jste proto povoláni plně se ztotožnit s cítěním a jednáním církve“.

Druhým základním směrem přesahu, a tedy každé ultreye, je poslání.

„Máte zvláštní charisma, které vás přivedlo k tomu, že jste znovu objevili a umíte jednoduchým a přímým způsobem hlásat to podstatné z křesťanské zkušenosti, totiž Boží lásku ke každému muži a každé ženě. Toto hlásání umíte předávat v rámci přátelských a blízkých vazeb, které navazujete, aniž byste je vynucovali, s mnoha lidmi, které potkáváte, dokonce oněm silným osobnostem, které se zdají být k víře téměř lhostejné nebo dokonce nepřátelské. Povzbuzuji vás proto, abyste se dali prosytit tímto charismatem, které vám Duch svatý udělil, abyste takto zakoušeli vlídnou radost z evangelizace ve všech oblastech života, soukromého i veřejného, tedy z pohybu, z pohybu pro vnitřní jednotu a z pohybu pro evangelizaci“.

Nakonec papež spatra varoval před „věčným setrváváním“ v různých úřadech a funkcích v rámci církevních hnutí. Jak zdůraznil, nikdo není nepostradatelný a za osobními ambicemi se skrývá ďábel. Mnoho hnutí totiž zaniklo v rukou jediného vůdce či vůdkyně, s čímž má církev bohaté zkušenosti. Obnovte tedy autoritu jako službu, vybízel Svatý otec hnutí Cursillo.

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Život z víry Řeholní život

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti