Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Hlasování o potratech v Evropském parlamentu je "ideologickou deklarací" a nespadá do kompetence EU

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 4. 2024, 9.40
TiskTisk

Evropský parlament ve čtvrtek 10. dubna schválil zařazení tzv. práva na potrat do Listiny základních práv EU. Vincenzo Bassi, předseda Federace katolických rodinných asociací v Evropě (FAFCE), v reakci na hlasování Evropského parlamentu uvedl, že není ničím jiným než cynickou politickou pozicí před volbami do Evropského parlamentu.

image:Image 55/source/orig/54634_abortion-3533963-1280.jpg
Pixabay, ilustrační foto

"Otázka potratů nespadá do kompetence Evropského parlamentu. Orgány na úrovni EU jsou vázány zásadou subsidiarity, která chrání členské státy, aby přijímaly právní předpisy v rámci své jurisdikce. Toto hlasování nebude mít na nikoho žádný významný dopad, s výjimkou agitace ideologické podpory během volební kampaně," uvádí Vincenzo Bassi, předseda Federace katolických rodinných asociací v Evropě (FAFCE).

Připomíná, že regulace potratů je v souladu se zásadou subsidiarity záležitostí členských států. Jedná se o politickou výzvu bez právních důsledků. Kromě toho je právo na výhradu svědomí základním právem zakotveným v Listině EU, které musí být v souvislosti s potraty chráněno. Bassi dodává, že toto usnesení nemá žádné právní důsledky, a potraty tedy nelze do Listiny EU doplnit, protože odporují jejímu duchu i základním právům, která již Listina uznává. Nadále platí, že potrat není základním právem - neexistuje právo vzít si život. Aby mohla být Listina základních práv EU skutečně změněna, musí být tato změna schválena ve Smlouvách Evropské unie jednomyslným souhlasem všech členských států.

Vincenzo Bassi, předseda FAFCE, uvedl, že právo na potrat neuznává ani Evropský soud pro lidská práva, ani žádný mezinárodní soud. Ve skutečnosti se jedná pouze o návrh manifestu pro ideologické účely bez jakéhokoli právního základu, který nepřináší prospěch žádné ženě ani dítěti v Evropské unii. A dodává: "Nenechte se zmást, nejde o přístup k potratům ani o podporu žen. Jde o využití žen jako politických pěšáků. Místo toho, abychom nechávali ženy v izolaci v obtížných situacích, bychom je měli podporovat...Měli bychom podporovat skutečnou volbu života tím, že budeme informovat a podporovat rodinu, která slouží společnému dobru. Je možné být zároveň pro život i pro volbu - volbu pro ženy mít děti a pro společenství růst prostřednictvím nových životů. Konkrétní sociální politika, která podporuje ženy a děti, by šla mnohem dál než ideologické deklarace, které nemají žádný dopad na realitu."

Pro schválení zařazení tzv. práva na potrat do Listiny základních práv EU hlasovalo 10. dubna  336 europoslanců, 163 bylo proti a 39 se zdrželo. Hlasování přichází měsíc poté, co francouzský prezident Macron "právo" na potrat zakotvil do francouzské ústavy. 

Federace katolických rodinných asociací v Evropě (FAFCE) zastupuje 32 národních a místních asociací a je "hlasem" rodin z katolické perspektivy na evropské úrovni. FAFCE se od roku 2001 podílí na činnosti Rady Evropy a je členem Platformy základních práv Evropské unie.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce


Focusy

Život z víry Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou