Hledejme cesty pro jednotnější a synodálnější církev, říká kardinál Hollerich

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 10. 2023, 15.54

Generální relátor synody, kardinál Jean-Claude Hollerich, ve čtvrtek 4. října odpoledne představil v aule Pavla VI. podkladový dokument k práci synodálního shromáždění a zahájil první část diskuse pod titulem „Za církev synodální“.

image:Image 43/source/orig/42661_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-62.jpeg
Vatican Media

V duchu jednoty a reflexe začalo ve středu 4. října první plenární zasedání Generálního shromáždění biskupské synody, které připravilo půdu pro cestu k synodálnější církvi. První část shromáždění potrvá do sobotního rána a jejím cílem je poskytnout komplexní pochopení synodální církve a položit základy pro plodné diskuse v následujících dnech.

Kardinál Jean-Claude Hollerich ve svém úvodním projevu zdůraznil význam tohoto úvodního zasedání a přirovnal jej k zahřívacímu cvičení, které je nezbytné pro sladění účastníků se synodální metodologií, jíž se budou řídit jejich diskuse v průběhu celého shromáždění. Také vysvětlil, jak křehká je rovnováha mezi zachováním nadhledu a určením praktických kroků. Odkázal na Instrumentum laboris, řídící dokument pro tuto akci, který zdůrazňuje nutnost této rovnováhy. "Naším závazkem během práce shromáždění je najít rovnováhu mezi udržováním přehledu a určováním praktických kroků," uvedl Hollerich.

Příprava na cestu

Je potřeba si připomenout, kdo se podílel na přípravě závěrečných dokumentů po kontinentálních etapách, až po ty, kdo naslouchali zprávám jmenovaných synodálních týmů. Dosavadní synodální cesta zanechala stopy v podobě myšlenek, emocí, pocitů, intuicí, pochybností, obav i nadšení, ke kterým je nutno se vrátit, a to jak na základě vlastní zkušenosti, tak při naslouchání věřícím, řeholníkům i laikům, s nimiž se členové synody dosud setkali, vyzval přítomné delegáty kardinál Hollerich.

Rozhovor v Duchu Svatém

Členové shromáždění, kteří budou rozděleni do menších pracovních skupin, se mají nechat vést metodou rozhovoru Ducha Svatého, tedy společnou modlitbou, osobní reflexí a meditací, jak řekl Kardinál Hollerich a zdůraznil, aby se ve svém vystoupení zaměřili na to nejdůležitější, neboť každý účastník bude mít na sdělení svých nejvýznamnějších postřehů pouze čtyři minuty.

Jako emauzští učedníci

Nakonec se kardinál Hollerich inspiroval Lukášovým evangeliem, zejména příběhem učedníků na cestě do Emauz, a povzbudil účastníky, aby k tomuto úkolu přistupovali s nadějí a nadšením, i když se objeví chvíle rozčarování a frustrace.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024

image:Image Ježíšovy cesty VII.
Ježíšovy cesty VII. František Mráček
image:Image Enneagram