Iniciativa "Milion dětí se modlí růženec" poprvé předčila svůj cíl, zapojilo se přes milion dětí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 11. 2023, 13.43

Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN), která růžencovou výzvu založila, projekt "Milion dětí se modlí růženec" letos poprvé od svého vzniku překročil symbolickou hranici jednoho milionu dětí, které se společně modlí za mír a jednotu ve světě.

image:Image 45/source/orig/44979_pray-rosary-op-2-group-1-e1664351278919-768x512.png
ACN UK

Iniciativa "Milion dětí se modlí růženec" začala v roce 2005 ve venezuelském Caracasu a je inspirována výrokem svatého Pia z Pietrelciny: "Kdyby se milion dětí modlilo růženec, svět by se změnil."

V loňském roce se na internetových stránkách ACN zaregistrovalo 871 523 dětí, které se chtěly iniciativy zúčastnit. V roce 2023 se toto číslo zvýšilo na 1 039 628 dětí, i když nadace odhaduje, že čísla mohou být vyšší, protože mnoho dětí se zúčastnilo, aniž by se zaregistrovaly.

ACN uvedla, že v letošním roce si výzva získala oblibu v Polsku, které zaznamenalo nejvyšší počet účastníků, celkem 275 000 dětí. "Společná modlitba růžence s dětmi z mateřských škol probíhala v národní svatyni Panny Marie Fatimské v Zakopaném. Díky online přenosům se modlitby zúčastnily také rodiny, školy a hospitalizované děti," vysvětlila ACN.

Mezi národy, které se zapojily nejvíce, patří také Slovensko (cca 156 000), Filipíny (cca 136 000), Velká Británie (cca 77 000) a Brazílie (cca 47 000).

Papežská nadace doplnila, že díky e-mailům a fotografiím, které obdržela z celého světa, si mohla ověřit, že se akce zúčastnil větší počet účastníků, než kolik se jich zaregistrovalo na internetových stránkách.

Například v Kongu bylo zaregistrováno pouze 1 300 dětí, ale 18. října, v samotný den konání iniciativy, ACN obdržela zprávy z více než 80 škol, kde se růženec modlili. Jen ve třech z těchto škol se růžence zúčastnilo více než 5 000 dětí.

Kromě toho ACN upozornila na účast zemí, které jsou postižené válečným násilím a pronásledováním katolické církve, jako je Nigérie, Nikaragua a Ukrajina. I děti z Izraele a Palestiny se 18. října modlily k Matce Boží za mír ve světě.

Kardinál Antonio Marto, emeritní biskup z portugalské diecéze Leiria-Fatima, který 18. října vedl modlitbu růžence ve svatyni Panny Marie Fatimské, uvedl, že zvláštním úmyslem modlitební výzvy je získat přímluvu Panny Marie, aby získala "dar míru pro tento svět, který je ve válce".

Kardinál na závěr poznamenal, že letošní iniciativa "Milion dětí se modlí růženec" se koná zvláštním způsobem za "zemi, po které kráčel Ježíš a Panna Maria", za Ukrajinu a další místa, kde vypukla válka.

Zdroj: CNA

Život z víry