Jak bude fungovat komunikace v průběhu synody?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 9. 2023, 9.34

Synoda není algebraickým součtem předchozích názorů, není to televizní program, není to něco jako Truman show: je to něco jiného, je to chvíle společného rozlišování ve víře, ve společenství, v modlitbě, v tichu, v naslouchání, je to jedinečný, posvátný čas, zdůraznil Paolo Ruffini, prefekt Dikasteria pro komunikaci, při setkání s novináři.

image:Image 43/source/orig/42177_27464_0_844.jpeg
Vatican Media

Dr. Paolo Ruffini, který předsedá Komisi pro informace v rámci nadcházejícího synodálního shromáždění, během setkání s novináři, které se konalo 28. září v Tiskovém středisku Svatého stolce, přiblížil zástupcům tisku průběh  XVI. řádného generálního shromáždění synody, které bude ve Vatikánu zahájeno ve středu 4. října.

Podle prefekta chtěl papež František v letadle při návratu z Mongolska v odpovědích, a to nejen novinářům, objasnit, co synoda není, a co naopak je. Počátky synody jsou totiž prastaré a odtud je třeba vycházet, abychom ji v době, kdy se hodně mluví a málo naslouchá, pochopili, vyzdvihl.

Prefekt vatikánského dikasteria pro komunikaci dále vysvětlil důvod, proč některé části synody nebudou veřejné. Papež totiž během zpátečního letu z Mongolska řekl, že důležité je pochopit církevního ducha, který hýbe tvorbou synodálního myšlení na synodě. V této souvislosti Ruffini přečetl významnou pasáž z pastýřského listu Effatà apriti (1990) milánského arcibiskupa kardinála Carla Marii Martiniho, v níž jsou dobře vysvětleny papežovy myšlenky o významu mlčení, bez něhož není naslouchání.

Prefekt upřesnil, že novináři budou moci vejít do prostor pro ně vyhrazených během modlitby a dále v částech, v nichž budou představována témata, o nichž se bude následně hovořit, tedy na začátku každého modulu jak je uvádí Instrumentum laboris. Mohou být přítomni během zahajovací mše svaté, dalších bohoslužeb během synody, zahajovací modlitby a zahajovacích projevů prvního dne,  meditace během duchovní obnovy, při modlitbě za migranty a uprchlíky 19. října v 19.15 hodin, modlitbě růžence 25. října v 19.30 hodin. Ruffini také oznámil, že na každý den jsou plánovány krátké brífinky a pět tiskových konferencí, které se uskuteční vždy po ukončení jednotlivých modulů.

Duchovní obnova účastníků začne v sobotu večer. Hned po modlitební vigilii se členové synody autobusem přesunou do exercičního domu Fraterna Domus v Sacrofanu poblíž Říma, kde setkávají do večera 3. října.

Nedílnou součástí programu synody bude také společná pouť ve čtvrtek 12. října odpoledne po starověké Via Appia do katakomb svatého Kalista, svatého Šebestiána a kostela Domine quo vadis. Jedná se o pouť ke kořenům křesťanské víry, k rané církvi a prvním mučedníkům.

Zdroj: Osservatore Romano

Synoda 2021–2024

image:Image Usmíření - mír III.
Usmíření - mír III. František Mráček
image:Image Kontemplativní exercicie