Jak podcast "Bible za rok" změnil svět?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 8. 2023, 12.08

První díl podcastu Bible za rok (The Bible in a Year) vyšel 1. ledna 2021. Během několika dní se dostal až na vrchol žebříčků poslechovosti a svou popularitou předstihl i podcast známého amerického deníku The New York Times a dalších významných světových médií.

image:Image 40/source/orig/39712_snimek-obrazovky-2023-08-30-v-11-12-51.png
P. Mike Schmitz, ilustrační foto

Formát podcastů je jednoduchý. Každý den si posluchači vyslechnou několik předem vybraných úryvků z Bible, poté se moderátor P. Mike Schmitz, známý americký katolický kněz a kazatel, krátce pomodlí a přidá malé duchovní zamyšlení. Průměrná délka jedné epizody podcastu je asi dvacet minut. Do konce loňského roku si ho stáhlo více než 142 milionů uživatelů z celého světa, což představuje přibližně 3,3 miliardy minut poslechového času.

Úspěch tohoto počinu znamená, že mnozí lidé dnes touží po něčem víc než po aktuálních zprávách, touží po jasnosti, po smysluplné realitě, která naplňuje duši, po odpovědi na bolest, kterou cítí, po míru a stabilitě uprostřed utrpení a zmatků.

Posluchači samozřejmě mohou očekávat, že v biblických příbězích najdou spoustu případů utrpení, ale možná právě to je součástí přitažlivosti a útěchy. Svět je takový od chvíle, kdy se had vplížil do zahrady, od okamžiku, kdy Adam a Eva řekli ano jemu a ne Bohu.

Je to připomínka toho, že ačkoli žijeme v době plné bolestí a nových výzev, prvotní hřích si vždy vyžádal svou obrovskou daň. Dlouhý biblický příběh je stejně jako náš dnešní život poznamenán touto cenou, ale také nám ukazuje cestu ke svobodě.

Mělo by nám být útěchou, že nejsme zdaleka první v dějinách lidstva, kdo čelí utrpení a teroru. Mělo by nám to také připomenout mnohem silnější pravdu: Na biblický příběh o hříchu a utrpení odpovídá příběh Spasitele. Fakt, že se ho tolik posluchačů rozhodlo vyhledat a pochopit jeho hloubku a význam, je jasným znamením duchovní obnovy. Stejně tak i obrovská popularita podcastu potvrzuje, že práce na nové evangelizaci přináší své ovoce..

Kromě tohoto počinu nabízí otec Mike již několik let dva další podcasty. Jeden z nich, Catechism in a Year (Katechismus za rok), obsahuje krátké epizody zabývající se typickými otázkami katolické víry; a další nabízí jeho nedělní homilie z Newmanova centra na Minnesotské univerzitě v Duluthu.

Aplikaci Bible za rok lze stáhnout pro Android a iOS.

Zdroj: CNA

Církev a společnost Média