Jeruzalémský patriarcha: Na rozdělení reagujte jednotou a vírou

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 4. 2023, 16.52

Na Květnou neděli vyzval jeruzalémský latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa k jednotě poté, co byl v posledních týdnech svědkem mnoha násilností ve městě, včetně násilí proti kostelům a křesťanským symbolům.

image:Image 27/source/orig/26417_22609_0_844.jpeg
Vatican News

Na pozadí nepokojů ve Svaté zemi vyzval jeruzalémský latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa věřící, aby se nenechali odradit ani vyděsit a proti rozdělení se snažili budovat jednotu.

Ve svém projevu při včerejším průvodu na Květnou neděli na Olivové hoře v Jeruzalémě přivítal ty, kteří se na tento den oslav, modliteb a společenství vydali ze všech farností Palestiny a Izraele.

"Věřící, řeholníci, kněží, biskupové, křesťané z různých církví, všichni jsme s radostí spojeni ve jménu Ježíše, nejkrásnějším ze všech jmen, které nikdy nepřestaneme vyslovovat a slavit," řekl.

Sjednocení v Kristu, zdůraznil, "nám dává novou sílu" a "zahřívá naše srdce" a umožňuje nám "znovu z Jeruzaléma nést toto hlásání lásky, svobody a života do celého světa, jako to dělali lidé před dvěma tisíci lety".

Nesmíme se bát

Navzdory všemu je podle něj Jeruzalém stále schopen tuto zkušenost přinášet.

Nejenže je městem konfliktů, rozdělení, politického a náboženského napětí, vlastnění a vyloučení, ale je také místem setkání, víry, modlitby, radosti, společenství a jednoty, řekl.

Vyjádřil politování nad četnými případy násilí, k nimž v tomto městě v posledních týdnech došlo, a to i proti kostelům a křesťanským symbolům.

"Nesmíme se však bát těch, kteří chtějí rozdělovat, těch, kteří chtějí vylučovat, nebo těch, kteří se chtějí zmocnit duše tohoto svatého města. To se jim nepodaří, protože Svaté město vždy bylo a zůstane domem modlitby pro všechny národy.”

Nikdo, zdůraznil latinský patriarcha Jeruzaléma, ho nebude moci vlastnit výhradně. "Jak stále opakuji, patříme k tomuto městu a nikdo nás nemůže oddělit od naší lásky k němu, stejně jako nás nikdo nemůže oddělit od lásky ke Kristu."

"Těm, kdo chtějí rozdělovat, odpovíme touhou budovat jednotu. Těm, kteří vyjadřují nenávist a pohrdání, odpovíme uzdravující silou lásky. Těm, kteří chtějí vyloučit, odpovíme snahou o setkání a přijetí," řekl.

Nikdy se nevzdávat

"Nikdy se nevzdáme lásky k tomu, co toto město představuje: je to místo Kristovy smrti a zmrtvýchvstání, místo smíření, lásky, která zachraňuje a překonává hranice bolesti a smrti."

Jako jeruzalémská církev, řekl, je to také naše poslání: "Budovat, sjednocovat, bořit bariéry, doufat navzdory všem nadějím, s klidnou důvěrou svědčit o způsobu života osvobozeném od okovů jakékoli formy strachu."

Žádný prostor pro zášť

Proto v našich srdcích, řekl, není místo pro nenávist a zášť.

"Nechceme nenávidět ani pohrdat. Kristova láska, která nás přemohla," připomněl, "je silnější než jakákoli opačná zkušenost. A to je a zůstává naše síla, to je a vždy bude, navzdory mnoha našim omezením, naše svědectví."

"Nenechme se odradit. Neztrácejme odvahu. Neztrácejme naději. A nebojme se, ale s důvěrou vzhlížejme vzhůru a znovu obnovme svůj upřímný a konkrétní závazek k míru a jednotě s pevnou důvěrou v sílu Kristovy lásky!"

Boží láska k nám

Kristův kříž je "měřítkem Boží lásky k nám", poznamenal s tím, že za ním poneseme své námahy, bolesti a osamělost, ale také touhu znovu zakusit Kristovu lásku.

"Kéž nás tedy tento kříž vždy provází, utěšuje nás ve všech našich nesnázích, osvětluje naše cesty a otevírá nám cestu k setkání se Zmrtvýchvstalým."

Patriarcha Pizzaballa na závěr popřál "šťastný Svatý týden všem!".

Pronásledování křesťanů Život z víry

image:Image Nic než důvěra