Jezuité ke kauze P. Rupnika: Zákaz umělecké činnosti a veřejného působení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 2. 2023, 13.43

Obvinění proti slovinskému jezuitovi zahrnují období více než tří desetiletí. Tým pro případy zneužívání ustanovený Delegací pro meziprovinční římské domy a díla Tovaryšstva Ježíšova shromáždil nová svědectví, kterým přičítá “vysoký stupeň věrohodnosti”. P. Rupnik na výzvy k vysvětlení nereaguje. Plánuje se interní řízení.

image:Image 21/source/orig/20485_rupnik.jpg

Internetové stránky jezuitského řádu dnes (21. února) ráno zveřejnily rozhodnutí P. Johana Verschuerena, představeného zahraničních jezuitů žijících v římských domech Tovaryšstva Ježíšova, v kauze P. Marka Rupnika, mnohonásobně viněného ze sexuálního obtěžování a duchovního a psychologického zneužívání.

Vysoký stupeň věrohodnosti výpovědí

Prohlášení uvádí, že svědectví shromážděná referenčním týmem zahrnují období od poloviny osmdesátých let až do roku 2018, tedy více než třiceti let. Vzhledem k tomu, že vypovídaly osoby, s nimiž se Rupnik setkával v různé době a na různých místech (Komunity Loyola, bývalí členové Centra Aletti a další osoby) “míra věrohodnosti toho, co bylo vypovězeno a dosvědčeno, se zdá být velmi vysoká”, čteme v prohlášení. Podrobná dokumentace, doplněná o závěry ohledně dalších možností občanského a kanonického soudního řízení a vlastní směrnice a doporučení pro Tovaryšstvo, byla předána delegátovi, otci Verschuenovi. Prohlášení uvádí, že ačkoli “povaha obdržených stížností, spíše vylučuje trestněprávní relevanci jednání P. Rupnika před italskými soudními orgány, z kanonického hlediska a ve vztahu k jeho řeholnímu a kněžskému životu je jeho odpovědnost zcela jiná".

Možnosti sankcí

Prohlášení vypočítává tři možnosti, které může v této situaci vyšší představený zvolit, od částečného nebo úplného omezení jeho služby, přes uložení povinnosti zdržovat se na určitém místě, až po zahájení procesu o propuštění z Tovaryšstva Ježíšova. Připomíná také, že pokud oznámené skutečnosti připouštějí podezření, že došlo k těžkému deliktu proti svátosti smíření, musí být trestní oznámení podáno na Dikasterium pro nauku víry.

A konečně, pokud oznámené postoje odpovídají trestnému činu, který není v kompetenci Dikasteria pro nauku víry, může vyšší představený rozhodnout o zahájení správního trestního řízení. Toto řízení může vést mimo jiné také k propuštění obviněného. U některých trestných činů však může vyšší představený na konci řízení také rozhodnout, že nebude pokračovat v řízení o propuštění, ale přijme jiná opatření.

Rozhodnutí delegáta: Interní proces a zákaz umělecké činnosti

Po prostudování dokumentace otec Verschueren potvrzuje, že “různorodost obdržených svědectví, spolu s tím, co již bylo známo, dokládá, že je nutné vzít je vážně a plně v úvahu”. Deklaruje tedy odhodlání “pokračovat v opatřeních, která zaručí, že k podobným situacím nebude docházet.” Proto Tovaryšstvo chce zahájit interní řízení, při kterém bude P. Rupnik moci představit svoji verzi faktů, což doposud neučinil, přestože k tomu byl referenčním týmem vyzván. Pro tuto chvíli delegát zpřísnil dosavadní omezení nařízená P. Rupnikovi a kromě již platného zákazu veřejného působení, vysluhování svátostí, veřejné komunikace a vycestování z regionu Lazio, delegát pod poslušností zakazuje rovněž jakoukoli veřejnou uměleckou činnost, zejména v církevních stavbách jako jsou kostely, církevní instituty, oratoře, kaple, exerciční domy.
 S rozhodnutími byl seznámen jak P. Rupnik, tak lidé, kteří poskytli svá svědectví.

Ochrana nezletilých v církvi Život z víry

image:Image Amoris laetitia
Amoris laetitia Jindřich Šrajer
image:Image Svobodná a v pohodě