Jezuité o situaci v Nikaragui: "Křesťanské hodnoty nakonec zvítězí"

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace28. 8. 2023, 14.36

"My, jezuité, chceme být znamením odolnosti ve věrnosti Ježíšovu poslání, být nablízku těm, kdo trpí," říká José María Tojeira SJ v rozhovoru pro Vatican News o současné situaci Tovaryšstva Ježíšova v Nikaragui.

image:Image 40/source/orig/39632_26468_0_844.jpeg

Tovaryšstvo Ježíšovo ve Střední Americe vyvíjí širokou pastorační činnost na univerzitách a pro migranty, což mu umožňuje být blízko realitě obyvatel Nikaraguy. Země, kde ačkoli byl právní status Tovaryšstva zrušen a Středoamerická univerzita byla rovněž vyvlastněna, jezuité pokračují ve své práci. Mluvčí jezuitů ve Střední Americe, P. José María Tojeira ze Salvadoru, říká pro Vatican News: "Protože univerzita je producentem vědomostí a kritického a otevřeného myšlení, měla vláda tendenci vidět v ní téměř automaticky nepřítele."

"Křesťanské hodnoty se svou vytrvalostí a odolností vždy vítězí, i když jsou chvíle, kdy musíme jít skrze kříž," říká jezuita a zároveň přiznává, že "vyhoštění nebo konfiskace majetku je vždy součástí horizontu, který řeholníci a řeholnice v zemi předjímají."

Co si myslíte, že je důvodem rozhodnutí nikaragujské vlády proti Tovaryšstvu Ježíšovu?

Nikaragujská vláda se snaží mít naprostou kontrolu nad veřejným míněním ve svůj prospěch. V této souvislosti pronásleduje církev a Tovaryšstvo Ježíšovo. Zejména jim na jezuitech vadí obrana práv lidu v roce 2018, především ze strany Středoamerické univerzity UCA, a podpora velkých demonstrací požadujících svobodu a dodržování konkrétních práv lidu. Vládu rovněž rozladila zprostředkovatelská činnost mezi mladými studenty a vládou, kterou kardinál Brenes pověřil rektora UCA. Vzhledem k tomu, že univerzita je zdrojem znalostí a kritického a otevřeného myšlení, měla vláda tendenci ji téměř automaticky považovat za nepřítele.

Jaká je pastorační činnost jezuitů v Nikaragui, kromě UCA?

Kromě UCA, která je nyní v rukou vlády, vedou jezuité dvě střední školy a mezinárodní síť Fe y Alegría, která má více než 800 spolupracovníků, včetně laiků, řeholníků a kněží, a podporuje asi 54 000 lidí ve formálním i neformálním vzdělávání. Donedávna jsme měli také farnost, která se kvůli odchodu jezuity, který ji vedl, a obtížnému hledání náhrady přesouvá pod arcibiskupství v Managui.

Po uzavření Středoamerické univerzity a zrušení právního statutu Tovaryšstva Ježíšova v Nikaragui: opustíte zemi, obáváte se vyhoštění nebo uvěznění?

Někteří starší a nemocní jezuité opustili zemi, protože v současných podmínkách jsme měli problém zajistit jim odpovídající péči. Ale ostatní pokračují v práci na zmíněných dílech. Vyhoštění nebo konfiskace majetku je pro řeholníky v zemi stále na obzoru. Milosrdné sestry (Sestry Matky Terezy), Dcery milosrdenství (sv. Luisa de Marillac), dominikánky Zvěstování Panny Marie a další kongregace již byly zbaveny majetku a zcela nebo částečně vypovězeny ze země. V každém případě je příkladná vytrvalost v práci těch, kteří nejen zůstávají, ale chtějí zůstat navzdory rizikům a nepřátelství vlády.

Jak mohou jezuité čelit misijnímu úkolu v zemi, kde jsou pronásledováni?

V situacích, jako je Nikaragua, je důležité být stálý, být nablízku lidem, být otevřený dialogu, pokud je to možné, a doprovázet ty, kteří trpí. O to se snaží církev a o to se snažíme i my jezuité.

Jaké poselství chcete jako jezuité předat nikaragujskému lidu po roce věznění biskupa Rolanda Álvareze a po tolika dalších případech pronásledování církve?

Rolando Álvarez je znamením věrnosti církve nikaragujskému lidu. Svatý Cyprián z Kartága ve 3. století nazval mučedníky křesťany, kteří odolali a přežili tvrdý trest nucených prací v sicilských dolech. Matagalpský biskup se změnou historických okolností ocitl v podobné situaci jako ti, kteří trpěli v dolech v době Římské říše. Také my jezuité chceme být znamením vytrvalosti ve věrnosti Ježíšovu poslání být nablízku trpícím a vkládat do bolesti lidí slovo naděje. Stálost a vytrvalost křesťanských hodnot vždy vítězí, i když jsou chvíle, kdy musíme projít křížem.

Jaká je tváří v tvář této situaci odpověď jezuitů nikaragujské vládě?

Naším přáním je dialog, navrácení majetku, záruka možnosti být přítomni, zrušení rozsudků a opatření porušujících lidská práva, jako je zbavení občanství a vyhnanství. K tomu, abychom se dostali z tísnivé situace, která může vést pouze k eskalaci konfliktů, je nezbytné zahájit proces dialogu, o který církev v Nikaragui tolik usilovala.

Pronásledování křesťanů

image:Image Šikmý kostel - třetí díl
Šikmý kostel - třetí díl Karin Lednická
image:Image Kontemplativní exercicie
Kontemplativní exercicie Franz Jalics
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Spánkový manuál s ilustracemi Jana Heraleckého