Jihlavský kostel sv. Ignáce bude po rekonstrukci slavnostně otevřen za účasti islandského biskupa Dávida Tencera

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace5. 12. 2023, 14.09

Jihlavský kostel sv. Ignáce z Loyoly se po dlouhých opravách střechy a průčelí otevře veřejnosti ve čtvrtek 7. prosince v 16 hodin. Pozvání na slavnostní otevření přijal islandský biskup slovenského původu Dávid Tencer, který v rámci odpoledního programu odslouží bohoslužbu. Té se zúčastní i generální vikář brněnské diecéze P. Pavel Kafka.

image:Image 47/source/orig/46853_30065_0_kostel_sv_i201.jpg

Slavnostního otevření kostela se zúčastní také zástupci farnosti, města, kraje Vysočina, památkového ústavu a dalších partnerů projektu. V 17:00 zahájí zástupci Muzea Vysočina Jihlava vernisáž výstavy Jihlava zmizelá na empoře kostela.

Další výstavy a akce budou následovat. Ještě v prosinci nabídne prohlídku rekonstruovaného sakrálního prostoru Brána Jihlavy, na konci března ho rozezní koncert pěveckého sboru Campanula Jihlava, který zahájí návštěvnickou sezónu. Od dubna příštího roku bude mít chrám stabilní návštěvní dobu. “Kostel bude mít svého kustoda a nově jím bude provádět taky aplikace s audio stopou, která umožní individuální prohlídky. Nepochybuji o tom, že chrám s tak bohatou historií a uhrančivou architekturou v novém kabátě, získá stálé místo v plejádě turistických cílů v regionu, rozšíří kulturní scénu našeho města a nabídne i nové akce,” dodává náměstek primátora města Jihlava Martin Laštovička.

Dominanta hlavního jihlavského náměstí, chrám sv. Ignáce z Loyoly, dostala po letech znovu důstojnou tvář. Díky rozsáhlým opravám střechy a uliční fasády se štukovou a sochařskou výzdobou proměnil projekt obnovy kostela i podobu historického centra města. “Věřím, že si teď lidé najdou k Ignácovi snáze vztah a kostel je sám přiláká dovnitř. Chceme, aby šlo opravdu o místo setkávání, o živý kulturní prostor, do kterého budou moct přicházet bez ostychu všichni, kdo o to budou stát,” zve farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba v Jihlavě a manažer projektu Marian Jiří Husek.

Přestože se díky podpoře lokálních i zahraničních partnerů podařilo kostel výrazně proměnit, práce zcela nekončí. “V uplynulých měsících dostala stavba měděnou střechu, ve spolupráci s městskou památkovou péčí a Národním památkovým ústavem došlo k citlivé obnově fasády, restaurování kamenných a štukových prvků, záchraně dekorativních detailů, oken a vstupních dveří. Velmi žádoucí jsou ale i opravy v interiéru a pozornost by si zasloužila taky fresková nástěnná a stropní výmalba,” doplňuje Karel Voldán, technický dozor stavby a generální projektant.

Celkové náklady na dosavadní opravy šplhají ke 33 milionům Kč, 25 896 000 Kč se podařilo získat z fondů EHP a Norska. Na obnovu vstupních dveří přispělo Ministerstvo kultury ČR 235 tisíc Kč se spoluúčastí města Jihlava, které na pokrytí prací vyčlenilo celkem přes 300 tisíc Kč. Pomoc s financováním navrhla zastupitelstvu i Rada Kraje Vysočina - projekt tak získá dalších 500 tisíc Kč. Na potřeby oprav vybírají pravidelně také sami farníci.

Tisková zpráva ZDE

Život z víry

image:Image Mission Possible
Mission Possible Otto Neubauer
image:Image ReSet
ReSet David Murray
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
image:Image Bůh ve škole