Jordan Peterson: Kříž je triumf života tváří v tvář utrpení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 4. 2024, 13.15

Americký psycholog Jordan Peterson v rozhovoru pro EWTN mluví o Velikonocích v souvislosti s příslibem, který člověka neustále pohání vpřed a vzhůru, aby se stával lepším. Podle něj je kříž ústředním bodem, kde se spojuje utrpení a život.

image:Image 55/source/orig/54420_dr-jordan-peterson-ezgif-com-webp-to-jpg-converter.jpg

Jordan B. Peterson je kanadský klinický psycholog, věnuje se psychologii náboženství. Proslavily ho zvláště biblické přednášky, které oslovují křesťany i ateisty. V rozhovoru s Colmem Flynnem z EWTN News přirovnává křesťanské velikonoční poselství k variaci na příběh o drakovi a pokladu. Je to základní příběh lidstva v nejhlubším smyslu – že na těch nejtemnějších místech lze najít to nejcennější. Velikonoční příběh popisuje to nejhorší, co nám život a smrt mohou přinést, ale pak nabízí příslib. Příslibem v tomto příběhu je spása, proměna a vykoupení, pokud k realitě přistoupíme celým srdcem.

Na otázku, co pro něj znamená kříž, Peterson odpovídá, že kříž je bod, kde se všechno spojuje. "Kříž je agonie života. S Boží milostí by se dalo říci, že je to triumf života tváří v tvář utrpení." Moderní svět je velmi zmatený v tom, co je víra. Myslíme si, že víra je slovní souhlas se souborem popisných tvrzení. To je možná prvek víry. Ale víra sama o sobě je ochota předpokládat, že bytí je dobré navzdory tragédiím.

Peterson se v rozhovoru zamýšlí nad otázkou povolání. "Jste povoláni vystoupat po Jákobově žebříku, který se táhne nekonečně vzhůru. Nekonečně vzhůru není místo. Je to směr. Nebe je místo, které je dokonalé a zároveň se neustále stává lepším. Cokoli, co přitahuje vaši pozornost, je brána k božskému. Když usilujete o to, co přitahuje vaši pozornost, co je vašim povoláním, je to pak proměněno a zjistíte, že se možná orientujete jiným směrem. Duch, který zůstává konstantní ve všech proměnách vašeho povolání – to je Boží působení." Je nepopsatelné, protože nemůže být plně odhaleno. Každopádně nás neustále volá vpřed. Takovým voláním je i hořící keř v Mojžíšově příběhu. Boží působení se různým lidem ukazuje na různých místech.

Kanadský psycholog také mluví o své ženě Tammy, která se letos o Velikonocích nechala pokřtít. Svoji víru nalezla díky modlitbě růžence, když bojovala se vzácnou formou rakoviny. Peterson říká, že poznání víry pro ni bylo klíčové a pomohlo jí být více sama sebou. Přestože se jeho žena stala katoličkou, Peterson uvádí, že je nepravděpodobné, že by on vstoupil do církve.

Zdroj: CNA

Život z víry Osobnosti

image:Image Mnišství na Blízkém východě
Mnišství na Blízkém východě Jiří Novotný