Lupa
Obsah Obsah
Portál

„Jsem šťastný, že jsem opět doma,“ pozdravil kardinál Czerny věřící při bohoslužbě u sv. Jakuba v Brně

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace30. 5. 2025, 10.31
TiskTisk

Kardinál Michael Czerny, brněnský rodák, kanadský jezuita a jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka, nepřijíždí do své domovské diecéze poprvé, jeho aktuální cesta je ale spojena s premiérou dokumentárního snímku, který o kardinálově životním příběhu natočil dokumentarista Martin Reiner (v koprodukci České televize a Nadačního fondu Mehrin).

image:Image 72/source/orig/71963_snimek-obrazovky-2025-05-30-v-10-29-44.png
Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

Film s názvem Kardinál Michael Czerny –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kněz s židovskými kořeny měl slavnostní předpremiéru ve středu 28. května v kině Art. Promítání se zúčastnil také bratr Michaela Czerného Robert, po projekci následovala beseda a neformální setkání s kardinálem a tvůrci dokumentu. 

Kardinál Czerny o den později oslavil s věřícími slavnost Nanebevstoupení Páně v brněnském kostele svatého Jakuba (v rámci místní farnosti byl kdysi jako novorozenec pokřtěn). V homilii poukázal právě na své rodinné kořeny a pohnutý životní příběh: „Naše rodina byla katolická s židovským původem z matčiny strany. Plně zakusila brutalitu a krutosti Evropy 20. století. Moje matka, která jako jediná ze své rodiny toto vše přežila, moudře říkávala: Odpouštět je křesťanské, zapomínat je hloupé.“ A dále pokračoval: „Bratři a sestry, je pro mě velkou radostí, že mohu spolu s vámi předložit Pánu celou svou osobní historii, své lidství, které je – spolu s lidstvím každého z nás – vyneseno do nebe spolu s Ježíšem! Tuto skutečnost nám připomněl papež František ve své homilii při loňské slavnosti Nanebevstoupení Páně: ‚Ježíš nejprve sestoupil k nám, abychom my mohli vystoupit k Otci. Sestoupil k nám, aby nás vynesl nahoru. Sestoupil až do hlubin země, aby se nám nebeské brány otevřely dokořán.‘ Milované sestry a bratři, toto tajemství dnes září jako příslib a dar pro každého z nás: nechat Pána, aby plně objal naše lidství, očistil je světlem svého vzkříšení, a aby je spolu s sebou pozvedl do nebe!“ 

Dokumentární snímek o životě kardinála Czerného můžete vidět na obrazovkách České televize o nadcházejícím víkendu: v neděli 1. června ve 13.20 a v repríze o den později 2. června ve 13.15. 

Focusy

Život z víry Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Chudobka z Orlických hor
Chudobka z Orlických hor Filip Antonín Stajner
Cena: 292 Kč
image:Image Zednáři, Masaryk, katolíci
Zednáři, Masaryk, katolíci Ctirad Václav Pospíšil
Cena: 314 Kč
image:Image Masaryk a náboženství
Masaryk a náboženství Miloš Dokulil
Cena: 294 Kč
image:Image Jerzy Popieluszko
Jerzy Popieluszko Bernard Brian
Cena: 89 Kč

Související články