Kardinál Ambongo: Ďábel se snaží zničit Boží dílo zaséváním rozdělení a sváru i v církvi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 10. 2023, 10.28

Kardinál Fridolin Ambongo, arcibiskup Kinshasy v Demokratické republice Kongo, při své páteční homilii pro členy synody vyzval křesťany, aby bojovali proti zlu, kterým jsou rozdělení a neshodám v církvi.

image:Image 44/source/orig/43304_whatsapp-image-2023-10-14-at-10-18-26.jpeg

Již osmá generální kongregace synodního shromáždění byla ve Vatikánu zahájena v pátek ráno po mši svaté, které ve Svatopetrské bazilice předsedal konžský kardinál Mons. Fridolin Ambongo, arcibiskup z Kinshasy, který je také předsedou Sympozia biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (Secam). Ten ve své homilii označil synodu o synodalitě za čas milosti a rozlišování a uvedl, že synoda jistě obnoví církev ve společenství svých členů a v aktivní účasti všech na životě a poslání církve.

Při rozjímání nad prvním čtením z knihy proroka Joéla kardinál Ambongo načrtl paralelu mezi slovy proroka a současnou synodální zkušeností v Římě. Poznamenal, že církev čelí vážné krizi důvěry a důvěryhodnosti spojené se sexuálním zneužíváním, zneužíváním moci, zneužíváním svědomí a finančními skandály.

"Přicházíme ze všech kontinentů a jsme sjednoceni jako jedna rodina v této kráse jednoty v kulturní rozmanitosti, ale zároveň jsme vyzváni, abychom plakali a naříkali před tímto oltářem, u hrobu svatého Petra, kvůli našim slabostem jako církve...Jsme zde, abychom plakali a prosili Boha o odpuštění našich hříchů. Nejlepším způsobem pláče je však odvaha vydat se na cestu pokání a obrácení, která otevírá cesty smíření, uzdravení a spravedlnosti."

Kardinál Ambongo se dále zamýšlel nad Lukášovým evangeliem – Ježíšovým bojem proti ďáblu. Toto čtení nám podle afrického kardinála připomíná, že ďábel je v našem světě stále přítomen a aktivní a vždy se snaží zničit Boží dílo zaséváním rozdělení a sváru i v církvi. "Proto musíme se Zlým odvážně bojovat a používat zejména zbraně synodality, které vyžadují jednotu, společnou cestu, rozlišování v modlitbě, vzájemné naslouchání Duchu Svatému."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024