Kardinál Becciu se zúčastní konzistoře

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 8. 2022, 12.25

Kardinál Angelo Becciu se zúčastní konzistoře svolané papežem za účelem ustanovení nových kardinálů a diskuse o reformě Římské kurie, která proběhne v následujících dnech. Prozradil to sám kardinál, který se v září 2020 po řadě právních incidentů vzdal svých práv spojených s kardinálským úřadem. Během mše svaté sloužené v Golfo Aranci, kde tráví několik dní dovolené, Becciu řekl, že pozvání obdržel od Františka.

image:Image 16/source/orig/15644_12684_0_844.jpeg

Zdroje Svatého stolce připomínají, že kardinálská práva se netýkají účasti na životě církve; křesťané jsou povoláni k účasti na něm podle svého postavení: v případě kardinálů to může zahrnovat pozvání - někdy osobní - k účasti na určitých setkáních, která jsou jim vyhrazena.

Soudní proces

Čtyřiasedmdesátiletý Becciu je jedním z obžalovaných v procesu, který začal 27. července 2020 v aféře spojené s finančními investicemi státního sekretariátu v Londýně. Soudní řízení bude pokračovat po letní přestávce 29. a 30. září a v říjnu bude mít dalších sedm jednání. Kardinál, obviněný ze zpronevěry a zneužití úřadu, se vždy označoval za "oběť machinace", která byla zosnována v jeho neprospěch, a u soudu, kde byl třikrát vyslýchán, se hájil tvrzením o nepodložených obviněních.

Zřeknutí se práv v září 2020

Becciu 24. září 2020 předložil papeži svou rezignaci na funkci prefekta Kongregace pro svatořečení, kterou zastával od roku 2018, poté, co přibližně osm let působil na Státním sekretariátu. Při téže audienci si Becciu sice ponechal titul, ale zřekl se práv spojených s kardinálským úřadem.

Život z víry

image:Image Vést jako Ježíš
Vést jako Ježíš Floyd McClung
image:Image Pastorální teologie včera, dnes a zítra