Kardinál Dominik Duka v sobotu odvolal ze služby kněze z případu pana Jiřího Kylara.

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace31. 3. 2019, 12.34

Generální vikář pražské arcidiecéze, biskup Zdenek Wasserbauer, se 28. března 2019 setkal s panem Jiřím Kylarem, který minulý týden oznámil jméno kněze podezřelého ze spáchání deliktu sexuálního zneužívání. Kolegium jmenované dle směrnice ČBK následně doporučilo jeho odvolání.

image:Image 8/source/orig/7103_3488_0_sad-219722-960-720_cropped.jpeg

Pan Jiří Kylar na konci uplynulého týdne oznámil biskupu Wasserbauerovi jméno kněze, o kterém opakovaně v poslední době hovořil v médiích jako o pachateli sexuálních deliktů z období jeho dospívání. Mons. Wasserbauer obratem svolal jednání Kolegia k šetření důvodnosti nařčení vzneseného vůči duchovnímu nebo pracovníkovi církevní instituce. Členové kolegia 28. března 2019 pana Kylara vyslechli a dospěli k závěru, že se jedná o podezření důvodné, a arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka jako ordinář rozhodl o okamžitém odvolání dotyčného kněze ze služby.

„Výpověď  pana Kylara námi všemi v Kolegiu nesmírně pohnula. Vzhledem k tomu, co musel prožít, má můj obrovský respekt, vážím si ho za to, jak se s tím dokázal vypořádat. Cítím velkou odpovědnost udělat maximum nejen pro něj, v tom nejzákladnějším lidském rozměru, ale i zasadit se o to, aby Kontaktní centrum pro oběti začalo fungovat co nejdříve a abychom v církvi dál intenzivně pracovali na opatřeních, která povedou k účinné prevenci,“ říká biskup Zdenek Wasserbauer.

Kolegium k šetření důvodnosti nařčení jmenoval a ustanovil kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský, s účinností od 1. ledna 2019 v souladu se Společnou směrnicí ČBK a Konferencí vyšších řeholních představených v ČR pro postup v případech trestných činů pohlavního zneužití osoby mladší 18 let duchovním či laikem v rámci činnosti církve.

Zdroj: apha.cz

Ochrana nezletilých v církvi