Kardinál Dziwisz k 10. výročí kanonizace Jana Pavla II.: Byl jsem svědkem jeho svatosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 4. 2024, 16.02

"Na kanonizaci Jana Pavla II. jsme se těšili, protože jsme o jeho svatosti byli hluboce přesvědčeni," říká kardinál Stanislaw Dziwisz v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Někdejší sekretář Jana Pavla II. přijel do Říma oslavit 10. výročí kanonizace polského papeže. Ve vatikánské bazilice dnes připomene výročí svatořečení slavnostní bohoslužba.

image:Image 56/source/orig/55297_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-119.jpeg

"39 let jsem byl svědkem jeho svatosti a je dobře, že byla uznána a jeho nástupci oficiálně potvrzena. Naše setkání zde ve Vatikánu je velkým poděkováním za osobnost Jana Pavla II. za obsáhlé teologické dědictví, které nám zanechal, ale také za jeho literární odkaz, protože Jan Pavel II. byl všestranně nadaný, vynikal ve filozofii, teologii, ale byl také dobrým básníkem a hercem," zdůrazňuje kardinál Dziwisz.

Římskou připomínku svatořečení organizuje Nadace Jana Pavla II. Jak podotýká kardinál Dziwisz, církev si chce nejen připomenout velkou historickou postavu, ale také “poukázat na jeho učení, které je naprosto nadčasové. Je aktuální dnes, bude aktuální vždy”. Připomíná také osobní charisma papeže Wojtyly: “Kdo se setkal s Janem Pavlem II. přiblížil se víře, Pánu Bohu. Někdy se setkávám s lidmi, kteří vzpomínají, že si dodnes nesou v sobě jeho pohled, který je povzbuzuje k lepšímu životu," říká kardinál Dziwisz.

Před pouze citovým prožíváním dnešní připomínky varuje Mons. Pawel Ptasznik. "Měli bychom se snažit vrátit především k učení Jana Pavla II. a odklonit se od pouhého sentimentálního pohledu na tato léta," - podotýká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas předseda správní rady vatikánské nadace nesoucí jméno polského papeže. Již v roce 2005 se během papežova pohřbu ozývaly výkřiky "santo subito". "Všichni jsme byli přesvědčeni, že Jan Pavel II. svým životem, působením a učením hlásá Krista, žije Krista a tato pověst svatosti zůstala i po jeho smrti a byla oficiálně potvrzena aktem kanonizace," zdůrazňuje otec Ptasznik.

"Jako nadace jsme přišli s iniciativou oslav 10. výročí kanonizace Jana Pavla II. podpořenou autoritou kardinála Stanislawa Dziwisze, která byla ve vatikánských kruzích velmi dobře přijata a požehnání této iniciativě udělil papež František," dodal mons. Ptasznik. Upozornil také, že nadace v souladu s vůlí Jana Pavla II. propaguje křesťanskou kulturu, podporuje studenty a samozřejmě také shromažďuje dokumentaci pontifikátu a zkoumá učení polského papeže. Pod její záštitou funguje v Římě také Polský dům pro poutníky.

Jak dodává, Jan Pavel II. po sobě zanechal obrovské dědictví učení a svatosti, ke kterému se lze stále vracet. “Dnes jsme v Polsku svědky jakési snahy snížit autoritu Jana Pavla II. a lidé ve světě - i tady v Itálii - jsou překvapeni, že se Poláci odklánějí od toho, co bylo v nedávné historii vůbec nejskvělejší. Myslím si však, že bychom se měli pokusit především o návrat k učení Jana Pavla II. (…) protože mladí už s ním nemají vlastní zkušenost a potřebují se odvolávat na to, co bylo jeho životním dílem, a ne na vzpomínky, které jsou v nás živé, ale nejmladším generacím přinášejí jen nemnoho”.

10. výročí kanonizace Jana Pavla II. připomene slavnostní bohoslužba v bazilice sv. Petra. Začne v 17 hodin, hlavním celebrantem bude děkan kardinálského kolegia Giovanni Battista Re a homilii pronese kardinál Angelo Comastri.

Zdroj: Vatican News - polská sekce

Osobnosti

image:Image Petr Pavel
Petr Pavel Dana Čermáková