Kardinál Grech zahájil světové setkání kněží

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 4. 2024, 11.19

V pondělí 29. dubna 2024 bylo zahájeno Světové setkání kněží, které se zabývá tématem “Jak být synodální místní církví v misii“. Účastníci z celého světa diskutují o otázkách, které vyvstaly během probíhající synody, a dělí se o své osobní pastorační zkušenosti. Kněze z ČR zastupuje P. Prokop Brož a jedním z pěti odborníků, kteří doprovází práce ve skupinách, je Mons. Tomáš Halík.

image:Image 56/source/orig/55499_1200.jpg
Wikimedia Commons

Čtyřdenního setkání, které se koná od 29. dubna do 2. května v prostorách Fraterna Domus v Sacrofanu severně od Říma, se účastní asi 300 kněží z celého světa a je rozděleno do několika zasedání, která vycházejí z různých témat a otázek nastolených v souhrnné zprávě synody.

„Farář je člověk z lidu a pro lid. Stejně jako Ježíš je otevřený všem, aby každému pomohl pochopit, že je jakýmsi listem od Krista,“ řekl v pondělí ráno při zahájení akce kardinál Mario Grech, generální sekretář synody.

Pondělní diskuse byla založena na motivu “Tvář synodální církve“, zatímco úterní diskuse se zaměří na téma “Všichni učedníci, všichni misionáři“. Ve středu se účastníci sejdou ke společnému studiu na téma “Budování vazeb, budování společenství“.

Při úvahách o celkovém rozsahu synody o synodalitě, která se znovu sejde v říjnu na svém druhém a závěrečném shromáždění, Grech v pondělí účastníkům sdělil, že v centru tohoto procesu je pochopení a sdílení osobních příběhů.

“Naše příběhy jsou lidské příběhy, ale takové, ve kterých je přítomen Bůh, Ježíš. Někdy potřebujeme druhé, aby nám pomohli vidět Boží přítomnost v našich příbězích. To je naše poslání, to je poslání svěřené nám, vám, drazí bratři,“ uvedl kardinál.

Grech shromážděným duchovním dále řekl, že „být synodální neznamená pouze kráčet společně, ale spíše kráčet s Bohem, nebo lépe řečeno, Bůh kráčí s námi, a že synodalita je o Bohu, a teprve potom o církvi“.

Světové setkání kněží k synodě bylo poprvé ohlášeno v únoru a je společně organizováno Dikasteriem pro klérus a Generálním sekretariátem synody v reakci na souhrnnou zprávu prvního synodního shromáždění, která identifikovala potřebu vypracovat způsoby aktivnějšího zapojení jáhnů, kněží a biskupů do synodálního procesu během nadcházejícího roku.

„Není synody bez biskupa, ale dovolte mi, abych dnes řekl, že není synody bez kněze. To je důvod, proč jsme cítili potřebu uskutečnit toto setkání, abychom mohli obohatit naši přípravu s ohledem na příští zasedání biskupské synody.“ řekl Grech účastníkům pondělního setkání

Zasedání tento týden vyvrcholí čtvrteční audiencí u papeže Františka ve Vatikánu, po níž bude následovat mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Grech v bazilice sv. Petra.

Podle biskupa Luise Marína de San Martín, podsekretáře generálního sekretariátu synody, je dalším cílem setkání poskytnout materiály, které budou použity při přípravě Instrumentum laboris, pracovního dokumentu pro druhé zasedání synody, spolu se shrnutím konzultací koordinovaných biskupskými konferencemi a výsledky teologicko-kanonické studie provedené pěti pracovními skupinami vytvořenými generálním sekretariátem synody.

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024