Kardinál Marx nabídl papeži Františkovi svou rezignaci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 6. 2021, 15.13

Kardinál Reinhard Marx požádal papeže Františka, aby přijal jeho rezignaci na úřad mnichovsko-freisingského arcibiskupa a rozhodl o jeho dalším působení v církvi. S tímto nečekaným rozhodnutím německý kardinál, který náleží do nejbližšího okruhu papežových spolupracovníků (Rady kardinálů), seznámil dnes dopoledne.

image:Image 8/source/orig/7176_3457_0_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-102.jpeg
Foto: AFP or licensors

Kardinál Reinhard Marx, 67letý arcibiskup z Mnichova a Freisingu, nabídl svou rezignaci papeži Františkovi. Vlivný kardinál je členem papežské rady kardinálů, koordinátorem vatikánského koncilu pro ekonomiku a do loňského roku předsedou německé biskupské konference.

Arcidiecéze Mnichov a Freising zveřejnila dnes kardinálův dopis papežiosobní prohlášení v němčině, angličtině a italštině.

dopise z 21. května, adresovaném Svatému otci, kardinál Marx uvádí důvody tohoto kroku. Papež František souhlasil se zveřejněním zmíněného listu a dalším pokračováním jeho pisatele v biskupské službě, než bude rozhodnuto jinak.

V dopise pro papeže Marx vysvětlil, že vyšetřování a zprávy o zneužívání za posledních 10 let ukázaly, že došlo k mnoha osobním a administrativním chybám, ale uvedl, že se jedná také o institucionální nebo systémové selhání:

„Nedávné diskuse ukázaly, že někteří členové církve odmítají věřit, že v tomto ohledu existuje společná odpovědnost a že církev jako instituce je tedy také viněna z toho, co se stalo, a proto nesouhlasí s diskusemi o reformách a obnově církve v kontextu krize sexuálního zneužívání.“

Já mám úplně jiný názor. Je třeba vzít v úvahu oba aspekty: chyby, za které jste osobně zodpovědní, a institucionální selhání, která vyžadují změny a reformu církve.“

Kardinál Marx vnímá, že se německá církev dostala „do mrtvého bodu“ a jeho odstoupení může znamenat nový začátek, včetně pokračování synodální cesty.

„Chci ukázat, že v popředí není úřad, ale poslání evangelia,“ sděluje kardinál Marx v osobním prohlášení.

Zdroj: Vatican News, česká sekce a Catholic News Agency

Ochrana nezletilých v církvi