Kardinál Marx se omlouvá obětem po mnichovské zprávě o zneužívání

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 1. 2022, 16.18

Kardinál Reinhard Marx se ve čtvrtek osobně omluvil za zneužívání v návaznosti na zprávu kritizující řešení případů v jeho arcidiecézi Mnichov a Freising. Ve svém projevu při živě streamované tiskové konferenci v Mnichově konané dne 27. ledna 68letý kardinál řekl, že zacházení s oběťmi je, jak uvedla německá CNA, „neomluvitelné.“

image:Image 8/source/orig/7554_Kardinal_Marx_in_München_3_Oktober_2012.jpg

„V této zprávě je mi připisována odpovědnost a jsem připraven ji převzít. Minulý rok jsem psal papeži Františkovi a také jsem to již dříve uvedl jinde, že největší vinou je pro mě to, že jsem přehlížel ty, kterých se to týká. To je neomluvitelné,“ řekl kardinál Marx.
„Neexistoval žádný skutečný zájem o jejich osud, o jejich utrpení. Podle mého názoru je to i ze systémových důvodů a zároveň za to jako úřadující arcibiskup nesu morální odpovědnost... Proto se především ještě jednou osobně a také jménem arcidiecéze omlouvám vám jako postiženým za to, co jste vytrpěli v oblasti církve....Omlouvám se také věřícím v této arcidiecézi, kteří pochybují o církvi, kteří již nemohou věřit odpovědným a jejichž víra byla poškozena.“

Více než 1000 stránková zpráva vydaná 20. ledna obvinila Marxe, jednoho z nejvlivnějších německých církevních představitelů, ze špatného zacházení se dvěma případy zneužívání.
Kardinál Marx je členem papežské rady kardinálů a koordinátorem vatikánské rady pro ekonomiku. Do roku 2020 působil jako předseda německé biskupské konference. V květnu 2021 napsal papeži Františkovi v květnu 2021 a nabídl mu svou rezignaci v důsledku krize klerikálního zneužívání v Německu. Papež jeho rezignaci v červnu téhož roku odmítl. Novinářům řekl, že má v úmyslu prozatím zůstat ve funkci, ale nevyloučil, že se bude snažit rezignovat podruhé.

„Za mě osobně říkám ještě jednou jasně: Jako arcibiskup nesu odpovědnost za jednání arcidiecéze podle svého morálního přesvědčení a podle chápání svého úřadu. Nelpím na své kanceláři...Loňská nabídka rezignace byla míněna velmi vážně. Papež František se rozhodl jinak a požádal mě, abych pokračoval ve své službě zodpovědně. Jsem připraven ve své službě pokračovat, pokud to bude užitečné pro další kroky, které je třeba učinit pro spolehlivější přehodnocení, ještě větší pozornost postiženým a pro reformu církve... Pokud budu mít dojem, že jsem spíše překážkou než pomocí, vyhledám dialog s příslušnými poradními orgány a nechám se kriticky vyslýchat. V synodální církvi už toto rozhodnutí nebudu dělat sám.“

Westpfahl Spilker Wastl, právnická firma, která studii vypracovala, představila závěry zprávy na tiskové konferenci v Mnichově, které kardinál Marx nebyl přítomen a Marion Westpfahl, zakládající partner firmy, si při prezentaci zprávy na jeho nepřítomnost stěžoval.
V krátkém prohlášení několik hodin po zveřejnění zprávy kardinál Marx řekl, že je „šokován a zahanben“ jejími zjištěními.
Autoři „Zprávy o sexuálním zneužívání nezletilých a zranitelných dospělých ze strany kleriků a ostatních zaměstnanců v Mnichovské a Freisingské arcidiecézi v letech 1945 až 2019“ rovněž obvinili emeritního papeže Benedikta XVI. ze špatného zacházení se čtyřmi případy během jeho působení jako mnichovský arcibiskup od roku 1977 do roku 1982.
94letý emeritní papež, který důrazně popírá zastírací obvinění, poslal vyšetřovatelům sestavujícím zprávu 82 stran postřehů. V reakci na kritiku jeho vlastních činů ve zprávě Marx řekl, že považuje za nevhodné nabízet obranné argumenty, ale slíbil, že případy pečlivě prozkoumá s odborníky.
„Ne abych se bránil, ale abych se od nich poučil a provedl změny. Vidím zde i administrativní a komunikační selhání. Ale v jednom případě si vyčítám, že jsem se těm, kterých se to týká, opravdu aktivně neomluvil.“

Na čtvrteční tiskové konferenci Marx zdůraznil „Synodální cestu německé církve“, což je mnohaletý proces sdružující biskupy a laiky diskutující o moci, sexuální morálce, kněžství a roli žen v církvi. Nyní je podle kardinála Marxe „důležité prosazovat reformní kroky, které jsou diskutovány v Synodální cestě a protože budou také zařazeny na program synodálního procesu v celosvětové církvi. Chci tomu zůstat oddán. Neboť bez skutečně hluboké obnovy nebude přehodnocení nakonec úspěšné.“

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Hranice a děti
Hranice a děti Henry Cloud, John Sims Townsend
image:Image Tak mě stvořil Bůh