Kardinál Parolin naléhá na příměří na Ukrajině

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 10. 2022, 11.50

Přinášíme výňatek z rozhovoru vatikánského státního sekretáře kardinála Pietra Parolina s italským časopisem Famiglia Cristiana, který vyšel v jeho dnešním vydání (13. října 2022).

image:Image 18/source/orig/17737_valka.jpg
Foto: Pixabay

Příměří považuji nejen za přijatelné, ale i za nutné a naléhavé, prohlašuje kardinál Pietro Parolin v rozhovoru, který italský katolický týdeník Famiglia Cristiana zveřejnil ve svém dnešním čísle. Státní sekretář Svatého stolce komentuje a potvrzuje nejnovější naléhavé výzvy papeže Františka, týkající se války na Ukrajině. „Budoucnost lidstva mohou zaručit pouze 'mírové plány'. Pokud převládnou stranické zájmy, násilí, přetvářka, ekonomická a ideologická kolonizace, právo silnějšího, tedy válečné plány, není nám souzena žádná budoucnost“, vyzdvihuje kardinál Parolin.

Mír je založen na spravedlnosti a právu, zdůrazňuje dále kardinál státní sekretář: „Není míru bez spravedlnosti, ale není spravedlnosti bez odpuštění, jak nám připomněl svatý Jan Pavel II. na začátku nového tisíciletí. Stejně tak je pravda, že odpuštění vyžaduje obrácení, tedy změnu postoje, která se projeví v jednání. Nejsem schopen vám říci, jaký mír je možný. Vím jen, že bez konkrétních kroků ze strany všech riskujeme pád do spirály, z níž není návratu, a to s katastrofálními důsledky“.

Příměří, zastavení palby, bombardování a ničení je nezbytným prvním krokem, pokračuje státní sekretář Svatého stolce. „Tento krok však musí být také doprovázen a podporován gesty, které nevyjadřují hrozbu, nýbrž důvěru a dobrou vůli, které vytvářejí podmínky pro dialog a otevírají cestu k jednání. Papež se k tomu vyjádřil jasně. Bohužel jsme si na zprávy o válce téměř zvykli: příměří nejen považuji za přijatelné, ale i za nutné a naléhavé. Doufejme a modleme se, aby Františkova výzva byla vyslyšena. Pokud jde o setkání papeže s moskevským pravoslavným patriarchou Kirillem, navzdory obtížím zůstávají dveře otevřené a dialog není přerušen, i když naráží na nedorozumění“, odpověděl kardinál Parolin. „Ze strany Svatého stolce toto přání nikdy nepolevilo, i když okolnosti zabránily jeho uskutečnění. Vnímáme, že tuto touhu má i pravoslavná církev“, vysvětlil vatikánský státní sekretář.

V rozhovoru pro italský katolický týdeník se kardinál Parolin rovněž zmínil o dalších místech naší planety, kde se válčí: „Nezapomínejme na tragédii v Sýrii, Jemenu, Tigraji, na eskalaci napětí na Dálném východě... I když jsou některé konflikty méně medializované, žádná válka není méně bolestivá než jiné, žádný život nemá menší cenu“.

Válka na Ukrajině

image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek
image:Image Dva tisíce let křesťanství