Kardinál Parolin: "Papež chce jet na Ukrajinu a pojede tam co nejdříve"

Autor: Giancarlo La Vella Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace14. 7. 2022, 19.01

Na okraj prezentace knihy Fausty Speranzy hovořil státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin s novináři o Ukrajině, své nedávné cestě do Afriky a o jmenování tří žen do Dikasteria pro biskupy.

image:Image 15/source/orig/14301_11164_0_844.jpeg

Kardinál Pietro Parolin ve středu krátce a otevřeně hovořil s novináři o situaci na Ukrajině, kardinálově nedávné cestě do Afriky, kde zastupoval papeže Františka, a o jmenování tří žen do klíčových funkcí v kurii. Vatikánský státní sekretář se vyjádřil na italském velvyslanectví při Svatém stolci v Římě, kde u příležitosti prezentace knihy Il senso della sete hovořil o problematice nedostatku vody, který postihuje především nejchudší země. Kniha Fausty Speranzy nese název Il senso della sete: L'acqua tra geopolitica, diritti, arte e spiritualità (Smysl žízně: Voda mezi geopolitikou, právem, uměním a spiritualitou).

Neustálá starost o Ukrajinu

"Papež chce jet na Ukrajinu a pojede tam co nejdříve," řekl kardinál Parolin a potvrdil papežovu touhu jet do Kyjeva, aby ukázal svou blízkost ukrajinskému lidu zničenému válečným násilím. Zatím se blíží papežova cesta do Kanady, která byla potvrzena.

V odpovědi na otázku týkající se globálních důsledků konfliktu na Ukrajině a zmatků, které vyvolává v evropských vládách, kardinál Parolin uvedl: ,,V současné době je situace na Ukrajině velmi složitá. Domnívám se, že v současném světovém scénáři platí, že čím stabilnější je vláda, tím lépe se dokáže vypořádat s mnoha výzvami, přičemž se jedná o výzvy epochální. Nikdo si nedokázal představit, že z této války vyplyne všeobecná krize, a to jak v oblasti potravin, tak v oblasti energií. Takže je jasné, že když je někdo, kdo má kontrolu nad situací, usnadňuje to řešení." Zdůraznil: "Musíme všichni spolupracovat a ne se tříštit!"

Návštěva Afriky

Ke své nedávné cestě do Afriky kardinál státní sekretář uvedl: ,,V Africe je to velmi důležité: "Jel jsem do Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu, abych obyvatele obou zemí ujistil, že papež má v úmyslu tam jet. Cesta byla odložena pouze kvůli jeho zdravotnímu stavu." Kardinál Parolin vysvětlil, že je třeba zvolit vhodný termín, aby se bylo možné vyhnout období dešťů, které by papežskou návštěvu ztížilo. Poznamenal také, že tato období v Jižním Súdánu se neshodují s obdobími v Demokratické republice Kongo, a proto je třeba návštěvu pečlivě naplánovat.

Do kuriálních funkcí byly jmenovány ženy

Kardinál hovořil také o jmenování tří žen do Dikasteria pro biskupy, které papež František oznámil ve středu. "Otevřenost církve světu žen pokračuje," řekl kardinál Parolin a poznamenal, že až dosud žádná žena nebyla součástí tohoto "velmi důležitého úřadu", který je zodpovědný za přípravu spisů předkládaných papeži ke jmenování biskupů. Poznamenal také, že jmenování žen do dikasteria vyplývá z reformy římské kurie, kterou Svatý otec provedl v nedávno promulgované apoštolské konstituci Praedicate evangelium.

(Překlad Petr Vacík)

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Specifické otázky z eschatologie
Specifické otázky z eschatologie Michal Altrichter
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Ministrantská knížka
Ministrantská knížka Josef Janšta