Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Parolin: Rozhodnutí synodální cesty nejsou v souladu s učením církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2023, 15.10
TiskTisk

Německá synodální cesta přijímá rozhodnutí, která nejsou v souladu s učením církve, řekl kardinál Pietro Parolin s odkazem na kroky přijaté na posledním synodálním shromáždění ve Frankfurtu. Podle vatikánského státního sekretáře musí v těchto otázkách dojít k dialogu a konfrontaci mezi církví v Německu, Svatým stolcem a všeobecnou církví.

image:Image 26/source/orig/25236_parolin.jpg
Vatican Media

Na závěrečném synodálním zasedání v Německu byl přijat dokument, který mimo jiné požaduje zavedení církevního požehnání pro svazky osob stejného pohlaví, a to i přesto, že Svatý stolec před dvěma lety v prohlášení schváleném papežem Františkem jednoznačně uvedl, že církev nemá a nemůže mít pravomoc žehnat takovým svazkům, protože jsou v rozporu s Božím plánem pro člověka. V rozhovoru s italskými novináři byl kardinál Parolin požádán, aby se vyjádřil právě k tomuto rozhodnutí. 

“Myslím, že Svatý stolec se k tomuto tématu již vyjádřil velmi jasně. Byl vydán dokument Kongregace pro nauku víry. To je stanovisko Říma. Nyní budeme pokračovat v dialogu s německými biskupy, ale především by se tyto otázky měly objevit v synodálním procesu celé univerzální církve. A tam se uvidí, jak se to bude vyvíjet dál. (...) Místní církev nemůže přijímat rozhodnutí, která se týkají disciplíny univerzální církve. Proto je nutná konfrontace s Římem a ostatními místními církvemi. Takový dialog a konfrontace si vyžadují čas, aby se ukázalo, jaká rozhodnutí bude třeba přijmout,” uvedl kardinál Parolin.

Focusy

Osobnosti Církev a společnost Synoda

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou