Kardinál Pell a australská diecéze čelí žalobě kvůli údajnému zneužívání

Autor: AC Wimmer Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 7. 2022, 11.12

Na australský soud se ve čtvrtek obrátil muž se žalobou proti katolické církvi a kardinálu Georgi Pellovi.

image:Image 15/source/orig/14305_11166_0_supreme-court-of-victoria.png

Tento muž je otcem bývalého zpěváka chrámového sboru, který byl podle obžaloby Pellem údajně zneužíván. Jeho syn zemřel v roce 2014 na náhodné předávkování drogami, přičemž sám proti kardinálu Pellovi nikdy stížnost nepodal.

Otec požaduje odškodnění v občanskoprávním řízení proti katolické arcidiecézi Melbourne a 81letému kardinálovi Pellovi, který v letech 1996-2001 působil jako její arcibiskup.

Australský Nejvyšší soud 7. dubna 2020 jednomyslně zrušil Pellovo odsouzení za údajné sexuální zneužívání. Kardinál, který od počátku trval na své nevině, byl po více než 13 měsících ve vězení propuštěn a vrátil se do Říma, kde působil jako vatikánský ekonomický šéf.

V projevu před budovou Nejvyššího soudu státu Viktorie 14. července řekla právnička žalobce Lisa Flynnová: "Jsme tu pro otce zesnulého syna, syna, který podle tvrzení našeho klienta v dětství trpěl sexuálním zneužíváním ze strany církve." Uvedla, že nemůže hovořit o odškodném, které její klient požaduje.

Pellův právník Nicholas O'Bryan uvedl, že kardinál "obvinění naprosto popírá a bude se žalobě bránit", informoval deník Age. Na čtvrtečním krátkém slyšení bylo stanoveno, že se v projednání případu bude pokračovat 4. srpna.

Osobnosti

image:Image Nic nedává, kdo nedá sám sebe
Nic nedává, kdo nedá sám sebe Danica Valenová
image:Image Sloužím Tajnému ohni