Kardinál Sandri je na pětidenní návštěvě Rumunska

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 6. 2022, 15.52

Přesně před třemi lety papež František zakončil apoštolskou cestu do Rumunska. V těchto dnech papež do této země vysílá prefekta Kongregace pro východní církve, kardinála Leonarda Sandriho, aby vyjádřil vděčnost za pomoc ukrajinským uprchlíkům.

image:Image 13/source/orig/12369_9390_0_844.jpeg

Setkat se s rumunskou řeckokatolickou církví a jejími pastýři a vyjádřit vděčnost za to, co se dělá pro přijetí ukrajinských uprchlíků: to je dvojí cíl návštěvy, kterou od středy 1. června do neděle 5. června vykonává v Rumunsku kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro východní církve. V tiskovém prohlášení tohoto vatikánského dikasteria se uvádí, že kardinála bude na místě doprovázet arcibiskup Miguel Maury Buendia, apoštolský nuncius v Bukurešti.

Návštěva kardinála Sandriho je také součástí oslav třetího výročí návštěvy papeže Františka v Rumunsku. Prefekt Kongregace pro východní církve dnes zavítá do města Blaj, zvaného „malý Řím“, aby připomenul blahořečení  sedmi řecko-katolických biskupů-mučedníků komunistického pronásledování (2. června 2019). Navštíví rovněž Kluž, kde mu Univerzita Babeș-Bolyai, která je jednou z nejvýznamnějších v zemi, udělí čestný doktorát. Titul byl udělen na návrh zástupců Řeckokatolické teologické fakulty univerzity za podporu rumunského řeckokatolického teologického univerzitního vzdělávání a za podporu kultury míru a solidarity na mezinárodní úrovni. Laudatio přednese Mons. Christian Barta, předseda Řeckokatolické teologické fakulty.

Na 3. června je naplánována zastávka na hranicích s Ukrajinou v oblasti Marmarošské Sihoti. Toto město leží na soutoku řek Izy a Tisy a na druhé straně Tisy se nachází ukrajinské město Solotvina, též Slatinské Doly. Obě města byla do roku 1944 spojena mostem, který byl za války vyhozen do povětří, v roce 2002 obnoven a znovu otevřen až v roce 2007.

Kardinála Sandriho doprovodí biskup maramurešské diecéze Vasile Bizău. Vatikánská delegace bude přijata v Maramureši v klášteře sester Matky Boží a poté se vydá na ukrajinskou hranici, kde se setká se zástupci různých struktur, které se podílejí na přijímání uprchlíků.  Kardinál Sandri se také setká s rodinami ukrajinských uprchlíků, kteří jsou ubytováni v klášteře sester Matky Boží, a poté se společně pomodlí a povečeří s uprchlíky i řeholnicemi. Papežský vyslanec při této příležitosti rozdá ukrajinským uprchlíkům Františkův dar, který se skládá ze základních potravin a hygienických potřeb.

Přeložila: Jana Gruberová

Osobnosti Válka na Ukrajině Pomoc uprchlíkům

image:Image Hlavní společné modlitby a mešní řád česky i latinsky
Hlavní společné modlitby a mešní řád česky i latinsky