Kardinál Schönborn: Papežova mše v Bahrajnu je velice povzbudivým znamením

Autor: Devin Watkins, Anne Preckel Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 11. 2022, 16.02

Kardinál Christoph Schönborn označil velkou papežskou mši, které se v sobotu ráno na bahrajnském národním stadionu zúčastnilo 28 000 katolických věřících, za "silně povzbudivé znamení". Návštěva papeže v této arabské zemi byla důležitým milníkem, řekl vídeňský arcibiskup.

image:Image 19/source/orig/18840_16447_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

Vatikánský rozhlas hovořil s kardinálem Schönbornem, doprovázejícím papeže Františka v Bahrajnu, tuto sobotu těsně před začátkem mše. „Pro mě je nyní setkání zde v Bahrajnu obzvláště silným znamením“, řekl vídeňský arcibiskup. „Sedím zde v oltářním prostoru s 28 000 katolíky z regionu, kteří zde mohou s velkou radostí vyjádřit svou víru a slavit mši svatou společně s papežem - to je obrovské povzbuzení. A my můžeme být bahrajnskému králi jen vděční, že nám toto otevření umožnil“.

Bahrajnská královská rodina je vůči místní katolické církvi vstřícná. V roce 2013 daroval král Ahmad bin Isa Al Chalífa katolické komunitě pozemek na stavbu katedrály Panny Marie Arabské. V pátek večer vedl papež František právě v tomto kostele ekumenickou modlitbu se zástupci církví. Kardinál Schönborn vidí ve stavbě kostela znamení, „že se zde křesťané mohou svobodně pohybovat a také svobodně vyjadřovat svou víru“.

Papežova cesta jako důležitý milník

Papežova cesta do arabského království upozorňuje na tamní katolickou komunitu, která se nachází v menšinovém postavení. To, že se papež věnuje těmto lidem a slouží s nimi mši, považuje kardinál za důležité znamení.

„Je to událost, která přece jen vyjevuje velmi důležitý ukazatel cesty. A my můžeme doufat, že se to přenese i do dalších zemí a že se náboženská svoboda skutečně stane základem soužití“.

Sám kard. Schönborn je v islámském světě již desítky let ceněným partnerem pro dialog. To, že papeže Františka v Bahrajnu doprovází, si výslovně vyžádala islámská strana. Šejk Abdulrahman bin Mohammed bin Rašíd al-Chalífa, předseda Nejvyšší rady pro islámské záležitosti v Bahrajnu, pozval kard. Schönborna na Bahrajnské fórum pro dialog, uvedla agentura kathpress. Tato příležitost naplňuje kardinála „velkou radostí a vděčností“, jak řekl nyní v Bahrajnu pro Vatican News.

Důležitá gesta

Kardinál Schönborn se zúčastnil mezináboženského bahrajnského fóra pro dialog, které v pátek ráno společně uzavřeli papež a sunnitský velký imám Ahmad al-Tajíb. Fórum pořádala Nejvyšší rada pro islámské záležitosti v Bahrajnu ve spolupráci s Muslimskou radou starších.

Společný mezináboženský závěrečný akt s Františkem a al-Tajíbem byl podle Schönborna "vrcholem" celé akce:

„Mluvili spolu, každý sám za sebe, ale ve velkém společenství, na základě toho, co společně podepsali v Abú Zabí v roce 2019, tedy Dokument o bratrství pro mírové soužití ve světě, který se týká univerzálního bratrství“.

Základem je společné lidství

Kardinál Schönborn uvedl, že zde byl vyslán důležitý signál pro všechny věřící. Nejednalo se o formální gesta, ale byl již patrný trvalý základ náboženské pospolitosti:

„Velmi na mě zapůsobilo, že se zde nejedná pouze o dialog mezi dvěma náboženstvími, ale že mezi nimi vzniklo i skutečné přátelství. A pro oba je toto přátelství vlastně základem mezináboženského dialogu, setkání, protože to není jen dialog, ale skutečné setkání. Dva hluboce věřící lidé se setkávají s velkým respektem a vzájemným porozuměním. A proto povzbuzení, které nám katolíkům papež dává: Odvažte se setkávat s druhými lidmi z jiných náboženství především jako s lidmi. Protože máme společné lidství, je nám společné, že jsme Boží děti. A na tomto základě se můžeme společně setkávat, s velkým respektem k víře druhého, k jeho přesvědčení, ale přesto na velmi pevném základě“.

Papežské cesty

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image O společnosti a politice