Kardinál Zuppi míří do Pekingu, kde bude jednat o mírovém úsilí na Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 9. 2023, 11.21

Kardinál Matteo Zuppi tento týden cestuje do Pekingu, aby pokračoval v diplomatickém úsilí Svatého stolce o nastolení míru na Ukrajině. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni v úterý potvrdil, že kardinál bude v čínském hlavním městě jako papežův mírový vyslanec od 13. do 15. září.

image:Image 41/source/orig/40836_ezgif-com-webp-to-jpg-7.jpg
Vatican Media

Návštěva je dalším krokem v misi, kterou si papež přeje na podporu humanitárních iniciativ a hledání cest, které mohou vést ke spravedlivému míru, řekl Bruni novinářům 12. září.

Papež František požádal italského kardinála, aby působil jako papežský vyslanec pro nastolení mírových cest mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle italského listu La Repubblica se má Zuppi během svého pobytu v Číně setkat s čínským premiérem Li Čchiangem. Vatikán nezveřejnil podrobnosti o plánovaných kardinálových setkáních. Papež František označil Zuppiho plánovanou zastávku v Pekingu za součást vatikánské mírové ofenzívy, která již zahrnovala návštěvy Kyjeva, Moskvy a Washingtonu. Svatý otec v srpnu uvedl, že rovněž zvažuje jmenování stálého zástupce, který by sloužil jako most mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vatikánské diplomatické úsilí na Ukrajině se nedávno potýkalo s potížemi, když Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, označil 8. září v komentářích pro ukrajinská média papeže Františka za proruského a nedůvěryhodného poté, co papež během srpnové videokonference s ruskou mládeží zmínil cary a velkou Matku Rus.

Svatý stolec na Podoljakovy komentáře reagoval následující den a důrazně vyvrátil tvrzení Ukrajinců, že Vatikánská banka neboli IOR dostává nebo investuje peníze z Ruska. Kromě toho, že je to nepravdivé, by taková činnost byla také nemožná vzhledem k mezinárodním sankcím a interní přísné politice banky, uvedl, včetně omezení své klientely na instituce nebo jednotlivce, kteří mají úzké vazby na katolickou církev.

Papež František na tiskové konferenci s novináři při zpátečním letu z Mongolska rovněž připustil, že jeho předchozí výroky o velkém Rusku nebyly vhodné a že je zamýšlel pouze v kulturním smyslu, aby popsal velké literární a hudební tradice země, nikoli imperiální ambice. Tiskové středisko Svatého stolce rovněž vydalo vysvětlení, že papež neměl v úmyslu vyzdvihovat ruský imperialismus, poté co představitel ukrajinské řeckokatolické církve, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, prohlásil, že papežovy výroky způsobily ukrajinským katolíkům velkou bolest a znepokojení.

Zuppi v pondělí novinářům řekl, že si nemyslí, že nedávná kritika papeže ze strany ukrajinského prezidentského poradce ohrožuje jeho mírové poslání. "Myslím, že pokud existují nějaké pochybnosti, byly již zřejmě vyjasněny nebo budou vyjasněny: V tak napjaté situaci jsou pochopitelné," řekl kardinál podle italské tiskové agentury ANSA. "Myslím, že ukrajinská vláda a lid si jsou vědomi podpory, kterou ve svém utrpení vždy měli od církve a papeže Františka," dodal.

Zdroj: CNA

Papež František Osobnosti Válka na Ukrajině