Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat na jaře

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace20. 11. 2023, 14.45

Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat příští rok na jaře. Zbývá například dokončit část podlah, dveře, elektrorozvody či pořídit vybavení kuchyně a prádelny, informovala dnes v tiskové zprávě za komunitu sester karmelitek sestra Marie.

image:Image 46/source/orig/45648_komunita.jpg
Foto: karmeldrasty.eu

K dokončení obytné části kláštera zbývá ještě dokončit některé práce v interiérech, komunita se snaží získat přibližně dva miliony korun i od dárců ve sbírce. Klášterní kaple zasvěcená sv. Terezií z Avily, v níž se budou konat mše pro veřejnost, už má hotová okna a obložení, i v ní pokračují práce v interiérech. "Už se nám podařilo sehnat prostředky na tři zvony, jejichž odlévání je v dohledu. Finance pak ještě budeme shánět na menší píšťalové varhany," popsala sestra Marie.

Výdaje na výstavbu kláštera řád postupně platí z úvěru, který splácí z restitučního příspěvku, pronájmu opravených bytů v areálu, z vlastních činností a též z peněz dárců. Celkové náklady dosáhnou podle odhadu z letošního jara kolem 250 milionů korun.

Celý areál v Drastech je památkově chráněný, opravy začaly v roce 2018. Hrubá stavba kláštera byla dokončena minulý rok, sestry dosud žijí v Panském domě, který po jejich přestěhování do kláštera poslouží pro ubytování návštěvníků. Sestrám bude sloužit neveřejná vnitřní kaple přímo v obytné části, budou mít společnou jídelnu, kuchyni, rekreační místnost a další zázemí. V objektu jsou také pracovny, keramická dílna a malá nemocnice.

Kapkovitý tvar kaple se zvonicí budou přeneseně představovat srdce a šíp, tedy symbolicky připomínat probodnutí srdce sv. Terezie andělem, protože zde bude žít komunita bosých karmelitek Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel. Řád byl založen ve 12. století na hoře Karmel v Izraeli a reformován sv. Terezií z Avily v 16. století ve Španělsku.

Život z víry Řeholní život

image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže
Proč je i dnes dobré mít papeže Les Miller
image:Image Tichá srdce