Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Katolíci a pravoslavní: Dokument o synodalitě a primátu ve druhém tisíciletí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 6. 2023, 18.02
TiskTisk

Katolická a pravoslavná církev dospěly k dohodě ohledně historického hodnocení synodální praxe a primátu ve druhém tisíciletí křesťanství a v současnosti. Společný dokument k této problematice je výsledkem plenárního zasedání Mezinárodní komise pro teologický dialog, která se sešla v Alexandrii. Zasedání se nicméně nezúčastnili zástupci pravoslavných církví v Rusku, Bulharsku, Sýrii a Srbsku.

image:Image 34/source/orig/33699_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422.jpeg
Vatican Media

Otázka primátu a pojetí synodality patří k nejproblematičtějším otázkám, jak v katolicko-pravoslavných vztazích vzhledem k papežském primátu, tak v samotném pravoslaví, které není v otázce primátu konstantinopolského patriarchátu jednotné. Dokument přijatý tento týden navazuje na předchozí dokument z roku 2016, který byl věnován primátu a synodalitě v prvním tisíciletí.

Katolíci i pravoslavní uznávají existenci vážných problémů, bránících autentickému chápání synodality a primátu v církvi. Nelze ji totiž chápat ani jako pyramidu s primasem na vrcholu, ani jako federaci soběstačných církví. "Naše historické studium synodality a primátu ve druhém tisíciletí ukázalo nedostatečnost obou těchto pohledů,” stojí v dokumentu. Zároveň se konstatuje, že pro katolíky není synodalita pouze poradním hlasem a pro pravoslavné nezůstává primát pouze čestný. Druhý vatikánský koncil otevřel nové perspektivy díky hlubokému výkladu tajemství církve jako společenství. V římskokatolické církvi nyní roste úsilí o prosazování synodality na všech úrovních. Existuje také snaha odlišit to, co by se dalo nazvat patriarchální službou papeže v západní nebo latinské církvi, od jeho služby primátu ve vztahu ke společenství všech církví, což nabízí nové možnosti do budoucna. V pravoslavné církvi se synodalita a primát praktikují na celopravoslavné úrovni podle kanonické tradice prostřednictvím svolávání svatých a velkých koncilů. Synodalitu a primát je třeba z teologického hlediska vnímat jako "vzájemně propojené, doplňující se a neoddělitelné skutečnosti".

Katolicko-pravoslavný dokument o synodalitě a primátu konstatuje, že čistě historická diskuse na toto téma nestačí. Církev je hluboce zakořeněna v tajemství Trojice a právě eucharistická eklesiologie společenství je klíčem k formulaci zdravé teologie synodality a primátu. Vzájemná závislost synodality a primátu je základním principem života církve. Zůstává neoddělitelná od služby pro jednotu církve na místní, regionální nebo univerzální úrovni. Tyto principy je však třeba aplikovat na konkrétní historické podmínky a první tisíciletí v tomto ohledu nabízí cenné vodítko.

Zdroj: Polská sekce Vatican News


Focusy

Synoda 2021–2024 Ekumenismus

Mohlo by vás zajímat

image:Image Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé
Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé James Martin
Cena: 123 Kč
image:Image Umučení Ježíše Krista
Umučení Ježíše Krista Antonio Rosmini
Cena: 86 Kč
image:Image Ježíš na Kypru II.
Ježíš na Kypru II. František Mráček
Cena: 63 Kč
image:Image O lásce, manželství a rodině
O lásce, manželství a rodině Józef Augustyn
Cena: 162 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou