Katolický kněz v Nigérii byl propuštěn na Svatodušní neděli po třech dnech v zajetí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 5. 2023, 9.27

Nigerijský katolický kněz Matthias Opara, který byl 26. května unesen při návratu z pohřbu, byl propuštěn ze zajetí. Farář katolické farnosti Svatého Ducha v Obosima v nigerijské arcidiecézi Owerri získal svobodu na Svatodušní neděli 28. května. Oznámil to v prohlášení kancléř nigerijského metropolitního stolce P. Patrick Mbarah.

image:Image 32/source/orig/31676_24200_0_opara-1685171638-1685354373.jpg

V dřívějším prohlášení po únosu Opary kancléř Mbarah uvedl, že mu místní správce diecéze v Owerri, arcibiskup Lucius Iwejuru Ugorji, nařídil, aby vyzval věřící k modlitbám za propuštění P. Opary, který je knězem od roku 1990. "Děkujeme všemohoucímu Bohu za jeho nekonečné milosrdenství a za vyslyšení našich modliteb," řekl Mbarah, který také poděkoval Božímu lidu za jeho bratrskou solidaritu a modlitby.

Únos P. Opary z 26. května byl posledním ze série zajetí duchovních, kteří se v nejlidnatější africké zemi staly terčem ozbrojenců. Dne 19. května byl unesen P. Jude Kingsley Maduka, nigerijský kněz působící v diecézi Okigwe, který byl po třech dnech zajetí propuštěn. P. Chochos Kunav a P. Raphael Ogigba, kteří byli uneseni 29. dubna z nigerijské katolické diecéze Warri, byli propuštěni 4. května. Dne 15. dubna byl unesen a později propuštěn P. Michael Ifeanyi Asomugha, vikář farnosti sv. Pavla v Osu v diecézi Okigwe.

Západoafrická země čelí vlně násilí, které organizují gangy, jejichž členové unášejí osoby kvůli výkupnému a v některých případech se dupouští i vražd. Od roku 2009 Nigérie zažívá povstání skupiny Boko Haram, která údajně usiluje o přeměnu v islámský národ.

Zdroj: Catholic News Agency, redakčně upraveno

Pronásledování křesťanů