Každý den jeden malý krok k velké proměně srdce

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace4. 4. 2022, 12.49

“Bůh miluje naši nepatrnost. Jeho milosrdenství nemá konce. Hospodin je shovívavý a plný lásky. Vybral svůj lid ne proto, že byl velký a mocný, ale proto, že byl ze všech nejmenší a nejubožejší. … Bůh říká: ‚Neboj se. Jsem tady. Miluji tvou nepatrnost, zamiloval jsem se do tvé maličkosti.‘ A také: ‚Neboj se svých hříchů. Mám tě rád. Jsem tady, abych ti odpustil.‘ To je Boží milosrdenství. Pán chce na sebe vzít naše slabosti, hříchy, naši únavu: ‚Dám ti sílu. Dej mi všechno, a já ti odpustím, daruji ti pokoj.‘ To jsou pohlazení Boha, který dává najevo své milosrdenství.” Papež František, promluva u Sv. Marty, 15. prosince 2015

image:Image 10/source/orig/9690_365-dní-s-papežem-Františkem.jpg

Slova povzbuzení potřebujeme každý den. Obzvláště ta, která nás ujišťují o Boží lásce, kterou pod tíhou starostí, všedních dní i našich nedokonalostí neumíme vždy dobře rozeznat. Kázání papeže Františka bývají na podobná povzbuzení velmi bohatá. Ve svých textech a kázáních umí pojmenovat nešvary naší doby i našich povah, Boží milosrdenství má však vždycky navrch.

„Křesťanský život je tak jednoduchý,“ říká papež František v nejednom svém kázání. Nejeden z nás, věřících, se při této zmínce spíše hořce pousměje… Přiznejme si, že křesťanský život nám leckdy vůbec snadný nepřijde. Nad rámec pracovních, rodinných i společenských závazků na nás denně doléhá mnoho výzev a úkolů, jež máme ve svém běžném dni zvládnout, chceme-li stále zůstávat ve spojení s Pánem a prohlubovat (někdy možná jen udržovat) svůj duchovní život a víru.

Hned po probuzení velké znamení kříže a v ranním shonu alespoň malé zastavení. Odevzdat celý den a všechny naše nejbližší pod Boží ochranu a vedení Ducha Svatého. Během dne si udělat čas na denní tichou chvíli. Otevřít Písmo a naposlouchat, co chce dnes Pán říci právě mně. Prosit za druhé i za sebe, za naše úmysly, zdraví, vládu, mír ve světě a mnoho jiného. Chválit Pána a stále se učit před ním prostě jenom být. Večer najít chvilku na zpytování svědomí. Zdařilo se, abych byl lepší než včera? Pak poděkovat za vše, co se povedlo a prosit za odpuštění tam, kde se něco nezdařilo.

Ve chvílích velké radosti je jednoduché chválit. V časech těžkostí zase odevzdávat své starosti a prosit. V běhu všedních dní se nám však nemusí vždy dostávat inspirace pro modlitbu i pro zamyšlení. Nejen v tom nám může být velkým pomocníkem a průvodcem výběr z promluv papeže Františka z Domu svaté Marty za léta 2015–2020 v knize 365 dní s papežem Františkem. Kniha navazuje na stejnojmennou knížku z roku 2015, jež přinesla to nejlepší z papežových ranních promluv v letech 2013 a 2014.

Papež František v Domě svaté Marty téměř každé ráno, s výjimkou prázdnin, slouží mši svatou a v homiliích rozjímá nad úryvky ze čtení či evangelií. Jeho zamyšlení jsou praktická. Situace a události z Ježíšovy doby umí stručně promítnout na naši společnost, do starostí a problémů našich dní i do osobního života a svědomí každého z nás. Následně dává velmi konkrétní a praktické rady, jak žít dobře svůj křesťanský život. Nevybízí k velkým gestům ani k heroickým činům. Naopak den za dnem nás vede k lásce, pokoře, trpělivosti, radosti a naději v malých krůčcích a skrze nepatrné záležitosti našich všedních dní. Krok za krokem blíže k Pánu.

Knížka 365 dní s papežem Františkem nabízí na každý den jeden krátký silný úryvek z papežových promluv. Vezmeme-li ji do rukou pravidelně, papež František nás s otcovskou péčí, láskou a něžností provede všemi liturgickými obdobími. V postní době promlouvá k našemu svědomí ve vztahu k nejbližším a zároveň k lidem na okraji společnosti. S pohledem upřeným na kříž nás provází velikonoční radostí. Vytrvale nás pobízí k otevírání se Duchu Svatému. Knížka je dobrým průvodcem i v období prázdnin a liturgického mezidobí, a to až k začátku nového liturgického roku a k poslednímu dni roku občanského.

Nebojí se žádných témat. Uvažuje nad smrtí, hříchem a ďáblem. Nad korupcí, vzájemným pomlouváním a duchem tohoto světa. Ještě více ale rozjímá o nekonečně milosrdném a milujícím Bohu. Učí nás dívat se na svět s pokorou, milovat druhé s trpělivostí, odpouštět, sloužit a s nadějí a radostí kráčet i temnými dny. Učí nás všemu, co dělá každého z nás milujícím a milovaným dítětem Božím. Ráno, když chceme Pánu odevzdat celý den. V denní tiché chvíli, když se zamýšlíme nad všemi záležitostmi světa, když chceme naslouchat Pánu, děkovat a prosit. Večer, když se chceme ohlédnout. Knížku můžete vzít do rukou kdykoliv, když hledáte myšlenku, o kterou se opřít, záležitost, na které chcete zapracovat, nebo skutek, kterým se chcete přiblížit Bohu. Každý den jeden malý krůček. Každý den malá chvíle věnovaná Pánu povede k velké proměně srdce.

Knihu 365 dní s papežem Františkem můžete zakoupit na našem e-shopu.

Papež František Život z víry Promluvy papeže Františka Spiritualita

image:Image Služba představených v církvi