Kéž se cesty za nadějí nezmění v cestu ke smrti, vyzývá papež po ztroskotání lodi s migranty

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 3. 2023, 16.09

Stejně jako v neděli 26. února, v den tragédie na kalábrijském pobřeží, dnes papež František při modlitbě Anděl Páně znovu vyjádřil svůj zármutek: „Zastavte obchodníky s lidmi. Kéž vody Středozemního moře již nejsou potřísněny krví kvůli takovýmto neštěstím“, vyzýval. Ve městě Crotone se mezitím rodinní příslušníci obětí dostavili k rozloučení do smuteční síně, kam přinášejí květiny také místní občané. Dnes odpoledne se na pláži koná Via Crucis, kterou pořádá místní arcidiecéze.

„Ať se cesty naděje již neproměňují v cesty smrti. Kéž průzračné vody Středozemního moře již nejsou zkrvaveny takovými tragickými událostmi“.

Tato slova s hlubokým zármutkem vyslovil papež František z okna Apoštolského paláce na závěr modlitby Anděl Páně. Při ztroskotáním lodi plující z Turecka v neděli 26. února u italského pobřeží (v lokalitě Steccato di Cutro) zahynulo 71 lidí. Tento počet se bohužel tento týden každým dnem zvyšoval a těla byla nalezena ve vodách u Cutra nebo na březích nedalekých pláží, jako je například pláž Botricello. Včera byla nalezena dvě těla: obě nezletilá, dvouapůlletý chlapec a dvanácti- až třináctiletý chlapec. Dnes ráno moře navrátilo další mrtvé tělo. Utopilo se nejméně 16 nezletilých. Počet pohřešovaných se odhaduje na 25 až 45 osob; 81 přeživších vyplavalo na břeh.

„Modlím se za mnoho obětí ztroskotání, za jejich rodiny a za ty, kteří přežili“.

ujistil papež František a vyjádřil uznání a vděčnost místnímu obyvatelstvu a institucím „za jejich solidaritu a vstřícnost vůči těmto našim bratrům a sestrám“. Poté zopakoval výzvu adresovanou všem, aby se „takové tragédie neopakovaly“.

„Obchodníci s lidmi musí být zastaveni, nesmí nadále nakládat s životy tolika nevinných lidí. Ať se cesty za nadějí již nikdy nezmění v cesty k smrti! Kéž průzračné vody Středozemního moře už nikdy nezalije krev takovýchto dramatických událostí! Kéž nám Pán dá sílu pochopit a plakat“.

Prosil Svatý otec a na několik okamžiků se odmlčel a setrval v tichu se skloněnou hlavou, viditelně dojatý.

Otázkou, kterou se v současné době zabývají různé strany, je repatriace ostatků obětí. Pro ty, kteří tuto možnost mít nebudou, včera zazněla výzva Yassina Laframa, předsedy Svazu islámských komunit Itálie: „Obracím se na starosty měst, která mají islámský hřbitov, aby vyjádřili ochotu přijmout těla obětí ztroskotání, které jsou většinou muslimové. Je naší povinností zajistit těmto obětem naší lhostejnosti důstojný pohřeb a jméno. Jestliže jsme na ně zapomněli, když byli živí, nezapomínejme na ně, když jsou mrtví“.

Papež František Život z víry

image:Image Setrvat v pravdě Kristově
Setrvat v pravdě Kristově Robert Dodaro
image:Image Bůh nebo nic
Bůh nebo nic Nicolas Diat, Robert Sarah
image:Image Co se děje v kostele?
Co se děje v kostele? Jan Houkal
image:Image Laudato si - Buď pochválen