Dne 6. května 2025 uspořádala Právnická fakulta UK ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským a s Apoštolskou nunciaturou v Praze mezinárodní konferenci věnovanou právním vztahům mezi Evropskou unií a Svatým stolcem. Podle hlavního organizátora konference proděkana Právnické fakulty UK Michala Tomáška jde o první takto pojatou akci, která analyzuje smluvní ukotvení vzájemných vztahů mezi oběma subjekty a jeho praktické fungování.
Konference byla načasována k 75. výročí Schumanovy deklarace, která položila základ moderních evropských integračních uskupení. Jak ve svém úvodním vystoupení uvedla rektorka UK Milena Králíčková, „evropská integrační uskupení jsou postavena na silných křesťanských tradicích“. Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner v kontextu načasování konference připomněl francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana, velkého zastánce porozumění mezi Německem a Francií. Na základě jeho projektu a podle křesťanských principů se začal budovat evropský integrační projekt. V uznání jeho aktivit prohlásil papež František Roberta Schumana za ctihodného a byl započat proces jeho blahořečení.
Mons. Stanislav Přibyl, biskup litoměřický přiblížil postoj jednotlivých papežů k evropské integraci od Jana XXIII. do současnosti a nástroje komunikace, Svatého stolce, respektive katolické církve s integrovanou Evropou a jejími orgány.
Velvyslanec EU při Svatém stolci Martin Selmayr a velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Svoboda hovořili o hlavních obrysech vztahů EU a Svatého stolce, též ve vztahu k Vatikánském Městu. V současném historicky významném období pro katolickou církev se diskuse nevyhnula ani právním otázkám přípravy konkláve a volby nového papeže. Právní vztahy mezi EU a Svatým stolcem představují komplexní problematiku, do níž zapadají i vztahy mezi Svatým stolcem a jednotlivými členskými státy, včetně ČR. Nedávné uzavření smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem je tak třeba vnímat v širším kontextu a neomezovat je na dílčí a z kontextu vytržené problémy.